Wiadomości z Mysłowic

Kamień w wykończeniu wnętrz - gdzie najlepiej się sprawdzi?

  • Dodano: 2015-10-01 13:30

Dlaczego kamień naturalny?

Największą zaletą kamienia jest twardość. W praktyce oznacza to, że materiał ten jest solidny, co sprawia, że rzeczy z niego wykonane są trwałe. Narażenie na powstanie zarysowań czy ścieranie jest raczej minimalne, o ile dobrze o niego dbamy. We wnętrzu kamień sprawdzi się świetnie, ponieważ nie jest narażony na warunki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne czy deszcz, które niszczą jego powierzchnię. Nie oznacza to, że nasz wkład w czyszczenie kamienia będzie minimalny. Warto zainwestować w dobre środki impregnacyjne, które pomogą mu zachować świeżość przez długie lata.

Kamienne wnętrze

Nim zdecydujemy się na wykończenie domu czy mieszkania kamieniem, należy zastanowić się, gdzie sprawdzi się najlepiej. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i efektu, jaki chcemy uzyskać. Należy wziąć pod uwagę wielkość domostwa, ponieważ kamień w małych wnętrzach nie wygląda zbyt dobrze – wyjątkiem są małe elementy, np. blaty kuchenne. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, kamień może sprawdzić się w kilku miejscach. Najczęściej z tego materiału powstają takie rzeczy jak właśnie blaty, parapety czy kominki. Jednak warto również zastanowić się nad umieszczeniem kamienia na schodach, podłodze lub ścianach. Znalezienie dobrego kamieniarza będzie kluczem do sukcesu. Pomoże nam ocenić, gdzie w naszych czterech kątach można umieścić kamienne elementy.

Co tu, co tam?

Na ściany można wybrać wiele rodzajów kamienia. Na szczęście jest w czym wybierać. W tym miejscu sprawdzi się marmur, granit, trawertyn, kwarcyt i wiele innych. Wszystko zależy od naszych upodobań, a także od ceny, a ta może zaskakiwać. Marmur najczęściej kojarzy się ze sporym wydatkiem, jednak niektóre odmiany granitu mogą kosztować jeszcze więcej. Do najpopularniejszych kamieni należą właśnie te dwa rodzaje kamienia. Co więcej, utarły się stereotypy czarnego granitu i jasnego marmuru. Wybór gamy kolorystycznej tych dwóch materiałów jest jednak większy.

Jeśli zaś myślisz o kamiennej podłodze, granit sprawdzi się w tej roli najlepiej. To król wśród kamieni naturalnych. Marmur czy trawertyn również mogą okazać się dobrym pomysłem, choć ich twardość jest mniejsza i wymagają jeszcze większego zaangażowania w pielęgnację. Należy również pamiętać, że na podłodze lepiej wyglądają większe bloki kamienia niż płytki. Dają wrażenie jednolitej podłogi. Dlatego jeśli chcesz mieć marmur na podłodze, zamiast płytek wybierz duże płyty marmurowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.