Przyrody nie oszukasz, ale swoje samopoczucie już tak. Latem wysoka temperatura nie daje Ci spać lub przeszkadza w pracy? Przez upały czujesz się wciąż zmęczony i nie masz ochoty na nic, nawet w czasie urlopu? W takim razie koniecznie zamontuj w swoim domu klimatyzację! Poniżej podpowiadamy, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz.
Klimatyzacja w domu – dlaczego warto?
Klimatyzacja zadba przede wszystkim o Twój komfort termiczny. W czasie upałów nie możesz spać i odczuwasz ogólne zmęczenie? Nie tylko Ty! Zdecydowana większość ludzi lepiej czuje się w schłodzonych pomieszczeniach. Cierpisz na alergię i obawiasz się, że klimatyzacja może jeszcze bardziej Cię uczulać? Nic bardziej mylnego! Niewątpliwą zaletą klimatyzacji jest usuwanie z powietrza pleśni, grzybów, ale przede wszystkim alergenów (tzw. jonizacja powietrza)! Klimatyzacja sprawdzi się też w domach, w których mieszkają osoby podeszłym wieku i zmagające się z chorobami układu krążenia (np. nadciśnieniem tętniczym). Dzięki niej, będą czuły się znacznie lepiej w upalne dni.
Jaki klimatyzator wybrać?
Jesteś zdecydowany na klimatyzację w domu, ale nie wiesz na jaki klimatyzator się zdecydować? Większość firm montujących te urządzenia, np. http://klima-pol.com.pl/, oferuje klimatyzatory przenośne oraz typu spilit lub multi-spilit. Ten pierwszy możesz ustawić w dowolnym miejscu, ale posiada on zasadniczą wadę: jest głośny i przeważnie nieskuteczny. Jeśli szukasz czegoś długoterminowego – wybierz multi-spilit. Choć ich cena jest zdecydowanie wyższa (ok. 3-3,5 tysiąca złotych) niż przenośnego, to są one efektywniejsze (przez co zużywają mniej prądu) i ciche. Chcesz zaoszczędzić? Kup klimatyzację w tzw. „martwym okresie” – jesienią i zimą. Wtedy możesz liczyć nawet na 50% rabaty. Jeśli masz jednak jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj swoje obawy z doświadczonym doradcą klienta, który z całą pewnością pomoże dobrać Ci indywidualnie dostosowane do Twoich potrzeb urządzenie.
Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?
Myślisz, że zamontujesz klimatyzację i dożywotnio jesteś zwolniony z obowiązku kontrolowania jej? Nic bardziej mylnego! Jeśli zdecydujesz się na założenie jej w swoim domu, musisz pamiętać, że należy odpowiednio ją konserwować – wymieniać filtry, odgrzybiać, naprawiać nieszczelności czy uzupełniać środkiem schładzającym. Jeśli nie będziesz tego robił systematycznie, stanie się ona siedliskiem groźnych bakterii, grzybów i pleśni. Osoby przebywające w pomieszczeniach z nieprawidłowo użytkowaną klimatyzacją narażone są na wiele chorób i schorzeń, np. na infekcje górnych dróg oddechowych, obniżenie odporności (stąd częste anginy i przeziębienia – zwłaszcza u dzieci), zespół suchego oka, migreny, suchość w jamie ustnej i nosowej. Ważne jest też prawidłowe jej ustawienie - różnica między temperaturą powietrza, a temperaturą pomieszczenia, w którym działa klimatyzacja nie powinna być większa niż 6°C! To bardzo ważna zasada, a jej nieprzestrzeganie może doprowadzić Cię do szoku termicznego! Dlatego najbezpieczniej jest ustawiać ją na 19-20°C (w dni kiedy temperatura przekracza 30°C maksymalnie 24°C). To gwarancja dobrego samopoczucia w upalne dni.