Wiadomości z Mysłowic

Kołdry obciążeniowe - dla dzieci i dorosłych

  • Dodano: 2016-09-28 08:30, aktualizacja: 2016-09-28 08:34

Zaburzenia integracji sensorycznej to problemy z odbieraniem i odpowiednim przetwarzaniem bodźców zewnętrznych. U dzieci można wyeliminować je lub załagodzić przy pomocy odpowiedniej terapii, a świetnym jej uzupełnieniem są kołdry obciążeniowe (inaczej kołdry sensoryczne), które działają regulująco na receptory odpowiedzialne za zmysły. Kołderkami przykrywamy swoje pociechy w różnym stadium chorobowym – od tych z ciężkimi schorzeniami, po te z lekkimi objawami nerwowymi. Po kołdry zaczęły też sięgać osoby dorosłe, których codzienne zmaganie się z problemami życiowymi jest zaburzane przez nieprawidłowości w integracji sensorycznej. Dlaczego tak jest i co dorosłym ludziom dają kołdry sensoryczne – o tym dowiemy się w tym tekście.

Integracja sensoryczna to zdolność ludzkiego ciała do odpowiedniego reagowania na bodźce odbierane przez zmysły. Proces ten jest bardzo skomplikowany i pozwala na dostosowanie się organizmu do danej sytuacji. Za te naturalne reakcje odpowiedzialny jest tzw. układ proprioceptywny, znajdujący się w naszych mięśniach i ścięgnach. Odbiera on impulsy, które dostarcza zmysł, węch, smak, dotyk czy słuch, a następnie wysyła informację do mózgu, który nakazuje naszemu ciału do adekwatnego zachowania się. Gdy coś nas swędzi, to się drapiemy, i jest to reakcja naturalna. Gdy wieje w naszą stronę silny wiatr, to stawiamy mu opór, poprzez odpowiednie ułożenie ciała. Wszystkie takie zachowania robimy automatycznie i nie zastanawiamy się nad nimi. Gdy jednak nie przychodzą nam one naturalnie, to mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej.

W przypadku dzieci, problemy te objawiają się najczęściej właśnie na tle fizycznym, czyli na faktycznym niedostosowaniu się ciała do otoczenia. Problemy z koordynacją ruchową raczej nie dotyczą jednak dorosłych, którzy przez lata uczą się pewnych zachowań i nie stanowią one dla nich wyzwania. Zaburzenia integracji sensorycznej osób dorosłych mają swoje odbicie „wewnątrz”, czyli dotyczą nastroju i nastawienia do pracy, ludzi i całego świata. Może mieć to negatywny wpływ na pracę, kontakty towarzyskie i rodzinne. Terapia dziecięca odbywa się pod kontrolą rodziców, jednak sami rodzice muszą radzić sobie z nią we własnym zakresie, dlatego warto poszerzyć wiedzę w tym temacie, która jest dostępna na stronie http://kolderka.net/.

Zmaganie się z problemami życia codziennego to nie lada wyzwanie nawet dla osób bez zaburzeń integracji sensorycznej. Presja w pracy, obowiązki domowe czy podtrzymanie kontaktów towarzyskich stanowi takie samo wyzwanie dla dorosłych, co odpowiednie utrzymanie postawy czy prawidłowe stawianie kroków dla dzieci. Musimy spełniać się w swoich życiowych rolach, bo jeśli tego nie zrobimy, możemy stracić źródło utrzymania czy po prostu środki do życia. Czasami zwykłe wahania nastroju mogą oznaczać zaburzenia integracji sensorycznej. Jak objawia się ona u osób dorosłych?

Tak jak wspominaliśmy na początku, integracja sensoryczna to odbieranie bodźców z zewnątrz i przetwarzanie ich na odpowiednią reakcję. Nieprawidłowa integracja sensoryczna to zbyt słabe lub zbyt mocne reagowanie na te bodźce – np. nadmierna aktywność dziecka lub apatia. Dorośli ludzie będą zatem zbyt nerwowi lub zbyt pasywni. Skrajności te uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – wykluczają zarówno z efektywnej pracy, jak i normalnych kontaktów międzyludzkich. Odrzucenia i brak akceptacji ze strony otoczenia może skutkować w wycofaniu się z otaczającego nas świata i powodować wahania nastrojów czy nawet stany depresyjne. Osoby nadwrażliwe na bodźce będą szukały sposobu na rozładowanie emocji, co np. w pracy biurowej może frustrować i wyniszczać od wewnątrz. Osoby apatyczne będą chciały oddalić się i odizolować od otoczenia, które wymaga od nich aktywności.

Właśnie dlatego kołdra sensoryczna jest świetnym rozwiązaniem, które może wyeliminować te skrajne stany! Jej działanie na receptory jest stabilizujące – w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej, obciążające właściwości kołdry regulują sposób w jaki odbieramy bodźce ze świata. Nadmierna aktywność jest tłumiona, a osoby zbyt pasywne pobudzane są do działania. Kołdra sensoryczna lekko naciska na nasze ciało, aktywizując tym samym nasz układ proprioceptywny. Pozwala to na skuteczne zmaganie się z życiem codziennym – pracą, rodziną i znajomymi.

Kołdra sensoryczna pomogła już wielu dzieciom. Jej terapeutyczne zastosowanie docenili rodzice i fizjoterapeuci, ale także same dzieci. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć różne objawy, a mogą być nimi nawet, z pozoru nic nie znaczące, wahania nastrojów. Problem w tym, że nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do poważniejszych objawów, które z czasem mogą wykluczyć nas z życia codziennego. Właśnie dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i zastanowić się nad kołdrą obciążeniową.

Kołdry dla dorosłych szyte są na podobnych zasadach co kołderki dziecięce. Skontaktuj się ze sklepem kołderka.net, który ma w swojej ofercie kołdry dla dorosłych i skutecznie realizuje takie zamówienia dla każdej osoby. Daj odpocząć sobie i swoim bliskim. Razem z kołdrą obciążeniową!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.