Wiadomości z Mysłowic

Materace piankowe – jakie są ich rodzaje i co warto o nich wiedzieć?

  • Dodano: 2024-01-19 09:30

Tuż obok materacy sprężynowych kieszeniowych, materace piankowe są najczęściej wybieraną opcją zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Gwarantują wytrzymałość, higienę snu i maksymalny komfort. Czym się charakteryzują i co trzeba o nich wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jeśli zależy Ci na tym, aby głęboko przesypiać całą noc i z rana budzić się wypoczętym oraz w pełni sił, materace piankowe sprawdzą się dla Ciebie idealnie. Choć nazwa ta znajduje się powszechnie w użytku, mało kto wie, czym dokładnie wyróżniają się takie materace i jak są zbudowane. Dowiesz się tego, czytając dalej!

Budowa i rodzaje materacy piankowych

Materace piankowe wyróżniają się charakterystycznym wypełnieniem, jakim jest pianka poliuretanowa. Nie tylko dopasowuje się ona do kształtów i naturalnych krzywizn ciała, ale wręcz daje uczucie otulania do snu. Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje materacy piankowych:

  • termoelastyczne – materiał oddziałuje na ciepło ludzkiego ciała i siłę jego nacisku, nagrzewając się, stopniowo mięknąc, ostatecznie dopasowując się szczelnie do ciała użytkownika;

  • wysokoelastyczne – szybko reagują na każdą, nawet najdrobniejszą zmianę pozycji, równie prędko odzyskując pierwotny kształt. Ich największą zaletą jest wytrzymałość na obciążenia i trwałość.

Należy zaznaczyć, że skład, wypełnienie i wykończenie materaca można dowolnie modyfikować. Częstą praktyką są np. materace termoelastyczne uzupełnione o matę kokosową czy matę z końskiego włosia. Jedna z różnic między wymienionymi wyżej materacami wynika z tempa odkształcania się i powrotu do formy pierwotnej – w przypadku materacy wysokoelastycznych przebiega to szybciej.

Materace piankowe – wady i zalety

Do najważniejszych zalet materacy piankowych można zaliczyć:

  • dopasowywanie się do krzywizn ciała, co zapewnia maksymalny komfort snu i ergonomię pozycji;

  • stabilność i podtrzymywanie ciała w odpowiedni sposób, co przekłada się na zdrowie stawów i kręgosłupa, a także stanowi profilaktykę wad postawy;

  • hipoalergiczność – pianka zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, nie gromadzi wilgoci i nie stanowi środowiska rozwoju grzybów czy roztoczy;

  • łatwość czyszczenia i utrzymania produktu w czystości nawet przez długi czas.

Ze względu na szeroki wybór rodzajów, wypełnień i stopni twardości, każdy znajdzie model materaca piankowego idealny dla siebie.

Sprawdź także: Pianka poliuretanowa w materacach – pytania, odpowiedzi i opinie.

Dla kogo materac piankowy?

Materac piankowy sprawdzi się w przypadku każdej osoby, która chce zadbać o jakość swojego snu, a tym samym o własne zdrowie – tak fizyczne, jak i psychiczne. W szczególności jednak stanowi on produkt polecany alergikom, osobom ze schorzeniami dermatologicznymi, naczyniowymi, reumatycznymi i ortopedycznymi, kobietom ciężarnym, dzieciom oraz seniorom. Pianka wpływa korzystnie na łagodzenie przewlekłych dolegliwości bólowych, krążenie oraz postawę ciała. Pozwala zapaść w sen, po którym człowiek budzi się w pełni sił, gotowy na wyzwania kolejnego dnia.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.