Wiadomości z Mysłowic

Płaca minimalna w UK w 2019 - najważniejsze informacje

  • Dodano: 2019-06-26 12:15

Wszyscy pracownicy na terenie Zjednoczonego Królestwa mają prawo do minimalnej wysokości płacy, nazywanej w UK Narodowym Minimalnym Wynagrodzeniem. Stawka ta ustalana jest każdego roku przez rząd, w oparciu o wytyczne instytucji Low Pay Commission. Sprawdź tegoroczną wysokość płacy minimalnej i zobacz, jakie jeszcze uprawnienia przysługują osobom pracującym w Wielkiej Brytanii.

Wysokość NMW w UK w 2019

Narodowe Minimalne Wynagrodzenie (po angielsku National Minimum Wage) od 1 kwietnia 2019 roku wynosi 8,21 funta za godzinę dla pracownika powyżej 25. roku życia. Oznacza to, że względem lat poprzednich wartość ta wzrosła odpowiednio o 0,38 (2018) i 0,71 funta (2017). Wysokość płacy minimalnej weryfikowana i zmieniana jest każdego roku – wszelkie podwyżki mają miejsce w kwietniu.

Trzeba wiedzieć, że wysokość NMW zależy od wieku osoby pracującej w UK. Wartość obowiązująca dla pracowników powyżej 25. roku życia, czyli 8,21 funta, nie dotyczy tych młodszych. Stawki minimalne wynoszą odpowiednio: 7,70 funta dla osób od 21 do 24 lat; 6,15 funta dla osób od 18 do 20 roku życia; 4,35 dla osób w wieku do 18 lat; 3,90 dla odbywających staże. 

Podwyżka płacy minimalnej cieszy osoby zarabiające w Wielkiej Brytanii, w tym również emigrantów z naszego kraju. Jeżeli pracujesz za granicą i wspierasz finansowo rodzinę, dobrym sposobem na przesłanie środków będzie szybki przelew z UK do Polski. Zlecisz go na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski. Opłaty za przekazy międzynarodowe w firmach pośredniczących nie są wysokie, w dodatku można skorzystać z atrakcyjnych kursów walut. Proponowane przeliczniki okazują się znacznie bardziej opłacalne niż te oferowane przez klasyczne banki. Jeżeli więc szukasz taniego i bezpiecznego sposobu na przesyłanie pieniędzy najbliższym, opłacanie rachunków w rodzimym kraju albo na zasilanie osobistego konta oszczędnościowego, zdecyduj się na przelew z UK do Polski. Możliwe są też przekazy pieniężne z odbiorem na poczcie – wówczas rodzina ma szansę odebrać nadane środki w gotówce, co w niektórych przypadkach okazuje się wygodniejsze.

Maksymalny czas pracy i chorobowe w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z brytyjskim prawem pracownik nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Można jednak indywidualnie ustalić wymiar godzin z pracodawcą, jeżeli chciałoby się pracować dłużej lub w innym trybie. Ponadto osoby zatrudnione w UK mają prawo do świadczeń w przypadku choroby. Jak wygląda kwestia chorobowego w Wielkiej Brytanii? Jeżeli przez 4 lub więcej dni nie pracuje się z powodu choroby, można otrzymywać tzw. Statutory Sick Pay przez okres do 28 tygodni. Trzeba pamiętać, że przy nieobecności w pracy w okresie dłuższym niż siedem dni wymagane jest zwolnienie lekarskie.

Podatki i Ubezpieczenie

Osoby pracujące w UK muszą odprowadzać podatki i składki na ubezpieczenie. Odliczane są one przez pracodawców z osiąganego wynagrodzenia. Mogą zaistnieć również inne potrącenia z pensji, jednak ich rozliczenie musi zostać uzgodnione z pracownikiem pisemnie. Pracodawca powinien też przekazywać odcinek wypłaty (tzw. payslip) informujący o tym, co zostało potrącone.

Wysokość płacy minimalnej jest zwiększana każdego roku. W kwietniu stawka ta wynosi 8,21 dla osób powyżej 25. roku życia. NMW dla młodszych zatrudnionych jest odpowiednio niższe. Ponadto trzeba pamiętać o obowiązującym maksymalnym czasie pracy, prawie do chorobowego oraz do informacji na temat potrąceń z pensji. Z byciem zatrudnionym w Wielkiej Brytanii wiąże się wiele uprawnień, o których należy wiedzieć, by móc z nich korzystać. W dodatku warto znać sposoby na tańsze przesyłanie pieniędzy do rodzinnego kraju – przelewy z UK do Polski w firmach pośredniczących pozwolą zaoszczędzić na przewalutowaniu i szybko zasilić wskazane konto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.