Wiadomości z Mysłowic

Porady dla początkującego spawacza

  • Dodano: 2015-11-23 16:00

Urządzenia spawalnicze wytwarzają łuk elektryczny, który umożliwia stopienie i połączenie metali o podobnych właściwościach. I chociaż z całą pewnością jest to urządzenie mniej popularne od wiertarki, bądź szlifierki, warto zastanowić się nad jej kupnem. Dlaczego? Oczywiście ze względów praktycznych – jeśli nie będziemy mieć niezbędnego do różnego rodzaju napraw sprzętu, zostaniemy zmuszeni do skorzystania z uprzejmości znajomych. W sklepach dostępne są rozmaite urządzenia do spawania, ale podczas pracy trzeba też skupić się na względach bezpieczeństwa.

Cena czy jakość?

Zasadniczo spawarki dzielą się na te przeznaczone dla specjalistów i te dla amatorów. Nie jest też tajemnicą, że drugie z wymienionych mają niższą cenę, a co za tym idzie – są słabszej jakości. Ponadto do wyboru mamy spawarki MIG-MAG (tzw. migomaty spawające w osłonie gazu), MMA (spawanie z wykorzystaniem elektrody otulonej) oraz TIG (w tym przypadku spawanie odbywa się za pośrednictwem elektrody nietopliwej). Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwania najbardziej optymalnego sprzętu? Przede wszystkim na częstotliwość korzystania z takich urządzeń. Jeśli majsterkowanie to nasze hobby i lubimy dużo czasu spędzać w garażu, czy przydomowym warsztacie, lepiej jest oczywiście wydać nieco więcej pieniędzy i kupić sprzęt renomowanej marki, który posłuży nam długo i wytrzyma większe obciążenie. Osoby, które szukają raczej narzędzi do sporadycznych napraw, mogą zdecydować się na sprzęt dla amatorów. Muszą jednak liczyć się z tym, że raczej nie posłuży on do długotrwałych prac, a ponadto mogą być problemy z jego serwisowaniem.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Prace spawalnicze wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem i gorącymi iskrami. Dlatego oprócz samej spawarki będziemy musieli również kupić maskę spawalniczą. Są one dostępne m. in. w sklepach internetowych, np. na http://emaks.pl/spawanie/maski-spawalnicze.html. Jest to jedyny sposób, aby ochronić oczy przed mocnym światłem, czy dymem spawalniczym. Najwygodniejsze w użytkowaniu są modele z samościemniającymi się szybkami – dzięki temu nie musimy podnosić maski za każdym razem, kiedy zgaśnie łuk spawalniczy, a nasze ręce są cały czas wolne. Nowoczesne przyłbice mają regulowaną czułość na światło, czy czas reakcji, a ponadto wykonane są z lekkiego i wytrzymałego tworzywa, które nie tylko zapewnia ochronę, ale również nie obciąża nadmiernie głowy. Te przeznaczone dla profesjonalistów, jak np. automatyczna maska spawalnicza Carbonic, mają szeroki zakres ochrony świetlnej i sprawdzą się w wielu różnych metodach spawania.

Do amatorskiego użytku wystarczy przyłbica o nieco skromniejszych możliwościach, powinna ona jednak zapewnić maksymalną ochronę podczas pracy, a także być dopasowana do głowy. Z tym ostatnim jednak nie powinno być większego problemu, bo maski spawalnicze zazwyczaj wyposażone są w pasy z możliwością regulacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.