Wiadomości z Mysłowic

Poznaj najpopularniejsze zabezpieczenia kredytów dla firm

  • Dodano: 2020-05-08 10:00

Starasz się o kredyt dla firm? Jednym z warunków otrzymania środków na rozwój lub prowadzenie firmy może być ustanowienie zabezpieczenia. Sprawdźmy zatem, dlaczego bank może zażądać zabezpieczenia kredytu dla firm i jaką może mieć ono formę.


Dlaczego bank wymaga zabezpieczenia kredytu dla firm?
Każdy bank, który rozważa przyznanie kredytu dla firm, ocenia sytuację kredytową przedsiębiorcy: jego zdolność oraz wiarygodność kredytową. Jeśli nie są one najlepsze, może ustanowić dodatkowe warunki udzielenia takiego zobowiązania. Jednym z nich jest właśnie zabezpieczenie kredytu dla firm. W ten sposób bank zmniejsza ryzyko, jakie wiąże się z udzielaniem kredytów. Dzięki zabezpieczeniom kredytów dla firm więcej przedsiębiorców jest w stanie uzyskać niezbędny kredyt dla firm, nawet jeśli nie mają oni odpowiedniej zdolności lub wiarygodności kredytowej.

Szukasz kredytu dla swojej firmy? Sprawdź najlepsze kredyty dla firm w rankingu FirmowaKasa.


Jakie rodzaje zabezpieczeń kredytów dla firm stosują banki?
Zabezpieczenia kredytów dla firm możemy podzielić na dwa rodzaje:

 

  • zabezpieczenia osobiste, takie jak poręczenie wekslowe, weksel in blanco lub gwarancja bankowa,

  • zabezpieczenia rzeczowe (majątkowe), takie jak hipoteka nieruchomości, kaucja lub blokada środków na rachunku bankowym.
    W przypadku zabezpieczeń osobistych przedsiębiorca odpowiada przed bankiem całym swoim majątkiem (obecnym i przyszłym). Natomiast przy zabezpieczeniach rzeczowych – konkretnymi składnikami majątku. A na czym polegają poszczególne rodzaje zabezpieczenia kredytu dla firmy?


W przypadku poręczenia wekslowego, nazywanego też awalem, gwarantem spłaty kredytu dla firmy jest osoba trzecia. Jeśli przedsiębiorca przestanie spłacać zaciągnięty kredyt, obowiązek ten spadnie na poręczyciela.


Weksel in blanco oznacza, że przedsiębiorca zobowiązuje się do spłaty określonej sumy bankowi. Dokładna kwota i termin jej spłaty powinny zostać dookreślone w deklaracji wekslowej.


Jeśli przedsiębiorca wybierze jako zabezpieczenie kredytu firmowego gwarancję bankową, to oznacza to, że to inny bank staje się gwarantem spłaty zobowiązania.


W ramach hipoteki nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu dla firm bank zostaje wpisany do księgi wieczystej. Nie zmienia to jednak faktu, że to przedsiębiorca pozostaje właścicielem takiej nieruchomości i może z niej swobodnie korzystać.


Blokada środków na rachunku bankowym oznacza, że w ramach zabezpieczenia kredytu dla firm, bank blokuje określoną kwotę na koncie przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, bank wykorzysta te środki na zaspokojenie swoich roszczeń.
Natomiast kaucja polega na tym, że przedsiębiorca przekazuje bankowi określoną kwotę, która stanowi zabezpieczenie kredytu dla firmy. Gdy tylko przedsiębiorca spłaci swoje zobowiązanie, cała suma zostanie mu zwrócona.


Ustanowienie zabezpieczenia kredytu dla firmy to często jedyny sposób, aby dany przedsiębiorca otrzymał pozytywną decyzję kredytową. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli zdolność kredytowa firmy nie pozwala na sięgnięcie po kredyt w odpowiedniej wysokości.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.