Wiadomości z Mysłowic

Przegląd akcesoriów do samoobrony

  • Dodano: 2016-10-20 13:45

Nagłówki gazet codziennie poruszają tematy napaści, gwałtów, ataków, kradzieży i pobić. Fala zagrożenia w Europie niepokojąco narasta, a ludzie chcą czuć się bezpiecznie we własnym domu oraz poza nim. Które z akcesoriów do samoobrony są legalne, a które nie?

Gaz pieprzowy

Ręczne miotacze gazu obezwładniającego są w Polsce jak najbardziej legalne. Stanowią zdecydowanie najpopularniejszy środek samoobrony. Wszystko dzięki wysokiej skuteczności, niskiej cenie, poręczność, braku uszczerbku na zdrowiu napastnika oraz nieprzyjemnych konsekwencji prawnych wynikających z użycia gazu do obrony własnej.

Wyróżniamy różne rodzaje gazów pieprzowych, m.in. w postaci chmury i strumienia. Istnieje także coraz bardziej popularny gaz na psy. Skutki gazu pieprzowego przeznaczonego do obrony przed ludźmi i psami nie wywołują żadnych długotrwałych obrażeń. Gaz nie wywołuje trwałego uszczerbku na zdrowiu, a dezorientuje ofiarę. Powoduje uczucie silnego pieczenia i samoczynne przymykanie oczu, a także ich łzawienie.

Czy kastet jest legalny?

Kastet zalicza się do broni obuchowej zakładanej na dłoń i z zamysłu ma wielokrotnie zwiększyć moc i obrażenia ciosu zadanego pięścią. Czy kastet jest legalny? W Polsce używanie kastetu jest nielegalne. Nie można go nosić przy sobie w celu samoobrony. Stanowi bardzo niebezpieczny przedmiot, który poważnie i nieodwracalnie uszkadza tkanki i kości. Zwykły cios kastetem przy użyciu minimalnej siły może spowodować śmierć. Posiadanie kastetu jest dozwolone tylko i wyłącznie w celach kolekcjonerskich po otrzymaniu odpowiedniego pozwolenia, które jest wydawane przez komendanta powiatowego Policji.

Pałka teleskopowa

To skuteczne narzędzie do samoobrony, które staje się coraz bardziej popularne. Klasyczna pałka teleskopowa nie jest zaliczana do broni i stanowi w świetle prawa legalny środek samoobrony. Nowoczesne pałki są niezwykle lekkie, a ich kompaktowe rozmiary umożliwiają bezproblemowe schowanie w torebce lub plecaku. Zasięgi ciosu pozwala na zachowanie bezpiecznego dystansu, a specjalna, gumowa rękojeść zapobiega przypadkowym wymknięciu się pałki z pewnego chwytu.

Paralizator

Paralizator zaraz obok gazu pieprzowego stanowi jeden z najpopularniejszych narzędzi służących samoobronie. Jest legalnym środkiem, którego można użyć w obronie koniecznej wobec napastnika. Wywołuje krótkotrwały paraliż dzięki porażeniu układu nerwowego człowieka. Daje odpowiednią ilość czasu na ucieczkę z niebezpiecznego miejsca oraz wezwanie pomocy. Kompaktowe rozmiary, poręczność, wysoka skuteczność oraz stosunkowo niska cena decydują o sukcesie paralizatorów. Ile kosztuje dobry paralizator? Ceny urządzeń renomowanych firm wynoszą od 100 do 300 zł. Istnieje kilka rodzajów paralizatorów, np. tasery, urządzenia wielofunkcyjne czy paralizatory ukryte w przedmiotach codziennego użytku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.