Przestępczość cyfrowa dla dzieci jest równie poważna jak oszustwa w prawdziwym świecie. Statystyki pokazują, że jedno na 10 dzieci skarży się na kradzież ich kont lub rzadkich przedmiotów, które kupiły za prawdziwe pieniądze.
Dlaczego warto marnować pieniądze?
W większość gier komputerowych można grać za darmo, wykonując różne zadania i otrzymując nagrody, za które można następnie kupić sprzęt. Producenci tego typu rozrywki zapewniają jednak również możliwość zakupu rzadkich pancerzy czy broni za prawdziwe pieniądze, z czego spieszą skorzystać aktywni gracze - dzieci.
I tu zaczynają się problemy. Według statystyk, ponad 7% młodych użytkowników w wieku od 7 do 17 lat padło ofiarą kradzieży wirtualnych dóbr. I jak zauważył Michał Lewandowski z agencji San Markos, w kradzieży przedmiotów z gier wykorzystywane są te same narzędzia, co w klasycznym cyberprzemocy.
Jak okrada się dzieci
Najczęstszy schemat wirtualnej kradzieży zaczyna się od wiadomości e-mail. Informuje on o problemie z kontem dziecka i konieczności jak najszybszego jego sprawdzenia. Albo przychodzi list ze strony bonus-bez-depozytu.pl, który mówi, że dziecko dostaje bonusy. W większości przypadków przestraszone lub zachwycone dzieci podają login i hasło do gry nieznajomemu, który wysłał list. I, co nie powinno dziwić, tracą dostęp do profilu i zgromadzonego ekwipunku.
Jeśli ponownie weźmiemy pod uwagę statystyki, prawie co piąte dziecko spotkało się z takim schematem kradzieży. Aby uchronić dziecko przed tego rodzaju oszustwem, nie zaleca się podłączania karty kredytowej do jego konta. Warto również ograniczyć dziecku dostęp do płatności online.
Kto kradnie
Tutaj jest najciekawsza część, ponieważ często złodziejami są również dzieci. Znane są przypadki, gdy młodym hakerom i zastraszaczom udało się ukraść ponad 2600 euro. W tym przypadku ich rodzice nawet nie wiedzą, skąd dziecko wzięło pieniądze. Oczywiście większość złodziei to dorośli, którzy są zainteresowani tylko szybkim zarobkiem.
Jak się chronić
Najskuteczniejszą radą dla rodziców, którzy chcą uchronić swoje dziecko przed takimi sytuacjami, jest nauczenie się, jak z nim rozmawiać. Warto też zrozumieć jego hobby i zacząć uczestniczyć w jego świecie. Jeśli stale interesujesz się tym, co dziecko robi w grze, będzie pierwszym, który powie ci, że otrzymał dziwny list z niezrozumiałym linkiem.