Wiadomości z Mysłowic

Metal, guma i plastik zamiast aluminium. Nielegalny przewóz odpadów z Niemiec

  • Dodano: 2024-03-28 11:00

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (ŚUCS) oraz Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach skontrolowali transport na autostradzie A4. Kontrola wykazała przewóz odpadów bez wymaganych dokumentów. Zamiast aluminium, w ciężarówce znajdowały się metal, guma i plastik.

Rutynowa kontrola zatrzymała nielegalny transport odpadów

Na drodze A4 w Mysłowicach funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego wykonywali rutynową kontrolę drogową. W jednej z zatrzymanych ciężarówek na polskich numerach rejestracyjnych mundurowi ujawnili nielegalny transport odpadów, które nie zostały odpowiednio zgłoszone w SENT. To system teleinformatyczny służący do nadzoru przewozu towarów wrażliwych, takich jak paliwa, alkohole czy chemikalia. 

Służby sprawdziły wszystko

Kontroli podlegał m.in. ładunek oraz dokumenty przewozowe. Mundurowi ujawnili, że dane dotyczące towaru nie były zgodne ze stanem faktycznym. Ładunek opisano jako jednolity, na który miały składać się metale niezależne w postaci elementów z aluminium. W rzeczywistości były to odpady zmieszane, przypominające metal, gumę oraz plastik. 

Kierowca nie posiadał dokumentu wymaganego do przewozu posiadanych odpadów, jak również podmiot wysyłający nie uzyskał zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na ich przywóz do Polski.  

Funkcjonariusze wezwali na miejsce inspektora z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Katowic. W wyniku oględzin oraz wstępnych badań przedstawiciel WIOŚ potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy ze ŚUCS, że odpady zostały błędnie zaklasyfikowane, a ich przewóz jest nielegalny

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach przypomina, że wprowadzanie poprawnych danych oraz ich aktualizowanie jest wymagane do prawidłowego przewozu towarów według przepisów ustawy o SENT.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach / fot. KAS

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również