Wiadomości z Mysłowic

Nowa metoda oszustw "na pocztę głosową"

  • Dodano: 2021-08-23 10:15

Coraz częściej słyszy się o oszustach internetowych, którzy podszywają się pod różne instytucje, wysyłając fałszywe linki. Ich celem jest otrzymanie dostępu do kont bankowych oraz kont do mediów społecznościowych. Oszuści wciąż modyfikują swoje przestępcze metody, m. in. te dotyczące nadsyłanych SMS-ów, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Ostatnio do policjantów docierają sygnały o oszustwie "na pocztę głosową".

Po kliknięciu na link ściągniemy na swój telefon złośliwe oprogramowanie, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego. Wiadomości rozsyłane są z różnych numerów, ale najczęściej pojawiają się takie z prefiksami z Niemiec (+49).

Co zrobić gdy kliknąłeś w link i zainstalowałeś podejrzane oprogramowanie? Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, a następnie skontaktuj się ze swoim bankiem i zmień wszystkie hasła. Podobne oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE lub RODO.

Nie klikajmy w linki ze sms-ów otrzymanych od nieznanych dla nas numerów, nie dokonujmy płatności poprzez linki w sms-ach, nie ściągajmy aplikacji przesyłanych w takich wiadomościach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.