Wiadomości z Mysłowic

Poczta Polska nie pobiera opłat za dezynfekcję przesyłki! Uważaj na oszustwo!

  • Dodano: 2020-04-24 09:45

Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję i modyfikują swoje metody działania.

Mieszkaniec Cieszyna otrzymał ostatnio wiadomość sms o następującej treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska...”. Nie dajmy się nabrać, nie wchodźmy na przesłane w wiadomościach linki i nie podawajmy wrażliwych danych logowania do swojego banku.

Uważajmy na nowe metody oszustów! Mieszkaniec Cieszyna otrzymał przedwczoraj wiadomość sms o konieczności dopłaty za dezynfekcję jego paczki. Żeby dokonać tej opłaty koniecznym było skorzystanie przez niego z załączonego w wiadomości linku. Na szczęście mężczyzna w porę się zorientował i po przeczytaniu informacji, że musi zalogować się w swoim banku i zapłacić 50 gr, zrezygnował.

To kolejna z przestępczych prób oszustw i kradzieży zgromadzonych na kontach bankowych oszczędności. Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się między innymi pod pocztę, ale zdarzają się także przypadki, że „udają” inne firmy czy instytucje cieszące się zaufaniem (np. pracowników sektora energii, telefonii komórkowej). Poczta Polska nie wysyła SMS-ów dotyczących konieczności dokonania dodatkowej płatności z tytułu dezynfekcji w celu otrzymania przesyłki. Otrzymane sms-em lub e-mailami informacje o zmianie cennika i konieczności dopłaty niewielkiej sumy, często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane, pozwalające okraść konto.

W tym szczególnym czasie pandemii, kiedy wielu z nas korzysta z usług i zakupów internetowych, apelujemy o szczególną ostrożność w trakcie płatności. Przestępcy usiłują na różne sposoby uzyskać od pokrzywdzonych dane logowania, czy to do banków, czy też na portale społecznościowe.

Apelujemy o szczególną ostrożność, oraz aby o takich próbach oszustw informować także osoby starsze. Pamiętaj! Nie klikaj w linki do płatności i nie ściągaj żadnych załączników, jeśli nie jesteś pewien ich pochodzenia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również