Wiadomości z Mysłowic

Policja: Domowy agresor musiał opuścić mieszkanie

  • Dodano: 2021-03-12 07:00, aktualizacja: 2021-03-11 20:55

Policjanci z Mysłowic wydali wobec 35-letniego mężczyzny nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.

Mysłowiczanin miał grozić swojej ciężarnej małżonce, popychać ją i szarpać

We wtorek około 17.45 mysłowiccy policjanci otrzymali informację, że w jednym z mieszkań w dzielnicy Rymera ma dochodzić do przemocy w rodzinie. Mundurowi prowadzący interwencję ustalili, że 35-letni mężczyzna miał grozić swojej ciężarnej żonie, popychać ją i szarpać. Według kobiety jej agresywny mąż przemoc taką stosuje od sierpnia ubiegłego roku.

Po wykonaniu czynności na miejscu i przeanalizowaniu wcześniejszych zgłoszeń pod tym adresem, stróże prawa wydali wobec mężczyzny nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Policjanci przez 2 tygodnie będą teraz sprawdzać, czy 35-latek stosuje się do wydanego nakazu i zakazu. Za niestosowanie się grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara aresztu.

Zastosowanie takich procedur możliwe było dzięki wejściu w życie przepisów ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  •  do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  •  w miarę możliwości numeru telefonu,
  •  informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również