Mysłowiccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wczorajszego zdarzenia drogowego na ul. Katowickiej.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że 39-letni mężczyzna przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym potrącony został przez kierującą hondą kobietę. Badanie alkomatem wykazało, że kierująca była trzeźwa, natomiast mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Policja apelujemy o ostrożność i rozwagę!
Wczoraj około godziny 18.45 na ul. Katowickiej (przy stacji paliw BP) doszło do potrącenia mężczyzny. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci ruchu drogowego i technik kryminalistyki. Na czas trwania policyjnych czynności ten odcinek ul. Katowickiej był zablokowany dla ruchu. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 39-letni mieszkaniec Katowic przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i potrącony został przez 42-letnią kobietę kierującą hondą. Mężczyzna z urazem nogi, barku oraz głowy przewieziony został do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości uczestników tego zdarzenia wykazało, że kierująca była trzeźwa, natomiast mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Raz jeszcze Policja kieruje apel do kierowców i pieszych!
Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.
Przypominamy najważniejsze zasady, które obowiązują pieszych!
- Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze, ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim, by zadbać o własne życie i zdrowie;
- Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię, da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zabrania się wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m, ale pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
- Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych. Ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych spoczywa na pieszych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, jednak używajmy odblasków również w mieście. Nawet mały element odblaskowy może uratować nam życie.