Wiadomości z Mysłowic

Przed nami Wszystkich Świętych. Sprawdź porady dla odwiedzających cmentarze

 • Dodano: 2020-10-23 09:45

Najbliższe dni to czas porządkowania grobów naszych bliskich. W nadchodzącym okresie, w ciszy i zadumie, wielu z nas odda się atmosferze dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Nie zapominajmy jednak, że są osoby, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i brak uwagi, jako okazję do kradzieży. Pamiętajmy też o zasadach bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kierując się troską o Państwa bezpieczeństwo Policja apeluje do wszystkich o zachowanie szczególnej uwagi i stosowanie się do kilku praktycznych porad:

 • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy wartościowych przedmiotów, a jeśli zdecydujemy się na to - nie trzymajmy tych rzeczy w łatwo dostępnej torebce czy saszetce. Złodzieje często wykorzystują tłok, aby niespostrzeżenie kogoś okraść!
 • Kieszonkowcy często obserwują osoby pozostawiające obok nagrobków torebki i oddalające się tylko na chwilę, aby nabrać wody dla roślin lub wyczyszczenia pomnika. Ta chwila nieuwagi wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego rzeczy wartościowe zawsze zabierajmy ze sobą i w żadnym wypadku nie zostawiajmy ich „bez opieki”.
 • Policja apeluje również, aby w samochodach w miejscach widocznych, nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że „okazja czyni złodzieja” - może to sprowokować sprawców do włamania i kradzieży.

Pamiętajmy!

 • NIEDOPUSZCZALNE jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu! W okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych, kierowcy powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości,
 • Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia,
 • W przypadku, gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci - należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń,
 • Piesi powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku z poboczy. Przed wejściem na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
 • Pamiętajmy o odblaskach! Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno – zimowej, nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem, ale także w mieście, gdzie stosunkowo często dochodzi do potrąceń pieszych.

Nie możemy również zapominać o obostrzeniach wprowadzonych z uwagi na pandemię koronawirusa. Stosujmy się do zasad bezpieczeństwa żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Pamiętajmy o obowiązku zasłanianiu ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wobec rosnącej fali zakażeń, nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy!

Komentarze (1)    dodaj »

 • Ireneusz

  Wieczny odpoczynek racz zmarłym Boże, a światłość wiekuista niechaj mu nieustannie świeci. Przestrzeń pola dojścia w pozytywnym duchu to istotna cecha dróg dojazdowych i dojścia do cmentarza. Fajnie zorganizowana jest droga i brama. Reszta to kwestia kultury. Przykładowo na cmentarzu na os. Dolnym mieście w Wałczu warto się pomodlić należy uważać na parkującego czarno-granatowym samochodem osobowym z białą rejestracją osobnika w czarnej kamizelce i czapce, a także małym seledynowym paskiem, który nie daje przy wyjściu skorzystać z toalety i umyć rąk jakby chciał rządzić wodą przeznaczoną dla ludzi, a sam próbuje narzucać i czepiać się ludzi; urządza swoje swoje widzimisię. Każdy powinien dojść i wrócić rozsądnie i ostrożnie z religijnym poczuciem dobra i pamięci o zmarłych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również