Wiadomości z Mysłowic

Seniorze, nie daj się oszukać! Uważaj kogo wpuszczasz do swojego domu

  • Dodano: 2020-06-10 09:00

Pod pretekstem naprawy kanalizacji do mieszkania seniorki z Mysłowic wszedł mężczyzna i ukradł 1,2 tys. zł oszczędności. Pomimo prowadzonych działań i kampanii profilaktycznych nadal zdarzają się przypadki oszustw na seniorach. Policja apeluje o ostrożność! Domokrążcy wciąż są aktywni i tylko szukają okazji, aby podstępem skraść Wasze oszczędności!

Przebywając w domu czy mieszkaniu, nigdy nie możesz przyjmować założenia, że jesteś w nim w pełni bezpieczny. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Podstawą ich działania jest podanie fałszywego celu przybycia i podszywanie się za przedstawicieli instytucji, urzędów, firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności i wykorzystaniu nieuwagi domownika kradną pieniądze i inne cenne przedmioty, a także dokumenty.

Wczoraj do drzwi seniorki z Mysłowic zapukał mężczyzna

Jego wizyta miała być spowodowana koniecznością sprawdzenia i naprawienia kanalizacji. Wykorzystując zaufanie i nieuwagę starszej kobiety mężczyzna ukradł z mieszkania 1,2 tys. zł oszczędności.

Kolejny już raz Policja apeluje o ostrożność i rozwagę

Pod żadnych pozorem nie wpuszczajcie do mieszkań obcych osób. Od przedstawicieli administracji, opieki społecznej, gazowni, elektrowni lub telekomunikacji wymagajcie identyfikatorów potwierdzających ich zatrudnienie. Sprawdźcie telefonicznie, czy kierowano ich do Waszego mieszkania. Jeśli zorientujecie się, że macie do czynienia z oszustami powiadomcie policjantów, którzy w porozumieniu z Wami zatrzymają sprawców (nr alarmowy 112).

Do bliskich osób starszych apelujemy o przekazanie naszych rad rodzicom, babciom i dziadkom, seniorom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś o pomoc sąsiada,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
  • Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również