Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza nas na kolejną serię wydarzeń.
"W cieniu Babiej Góry" - spotkanie autorskie z Ireną Małysą
- 15 marca 2021 r.,
- godz. 18:00
- MOK Grunwaldzka 7
Nietuzinkowy kryminał, debiut literacki i wątek mysłowicki. Wszystko w jednym za sprawą Ireny Małysy, która postanowiła odwiedzić swoje ukochane Mysłowice i porozmawiać o książce "W cieniu Babiej Góry" obecnej od 27 stycznia 2021 r. na półkach niemal wszystkich księgarń. Podskórnie czujemy, że nie tylko lektura tej książki, ale również rozmowa z autorką będą ciekawą przygodą.
"W cieniu Babiej Góry" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami związanymi z katastrofą samolotu z Zawoi w roku 1969. W tragedii zginęło 53 osoby (w tym syn ówczesnego ministra komunikacji - Piotra Lewińskiego), a jej przyczyny pozostają do dziś zagadką.
Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.
Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze. Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?
(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)
Irena Małysa jest z wykształcenia pedagogiem specjalnym, a obecnie prowadzi własną firmę. Dzieciństwo spędziła w Mysłowicach. Uczyła się w Szkole Podstawowej nr 2, a następnie w Liceum Handlowym im. Kardynała Hlonda. Zawsze związana z Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach, szczególnie jako uczennica wirtuoza gry na harmonijce - pana Zygmunta Zgrai.
Obecnie mieszka w malowniczej miejscowości pod Babią Górą. Przez kilka lat pracowała w hospicjum domowym dla dzieci. Związana z organizacjami pozarządowymi.
Kocha zwierzęta i ludzi. Obserwuje, słucha, opowiada. Zakochana w folklorze. Matka dwójki dzieci, dla których wciąż wymyśla barwne historie. Powieść kryminalna "W cieniu Babiej Góry" to jej debiut literacki.
Wokół naszego spotkania jest obecny jeszcze jeden wątek mysłowicki. Autorem trailera promocyjnego jest Grzegorz Moczko – mysłowiczanin, tancerz, choreograf i pasjonat fotografii, filmowania i montażu, działający pod nazwą FILMTWORZE.
Kino Rodzinne z O!PLA
- 7.03.2021 r. / MOK Brzezinka
- godz. 15:00 - program przedszkolny
- godz. 16:00 - program wczesnoszkolny
- 14.03.2021 r. / MOK Grunwaldzka
- godz. 15:00 - program przedszkolny
- godz. 16:00 - program wczesnoszkolny
PROGRAM PRZEDSZKOLNY (35 min.)
AGATKA I BRELOCZEK (2019, 10:00), Szymon Adamski | Serafński Studio W piórniku dochodzi do kłótni o piłkę między famastrami a kredkami i Piłkarzem-breloczkiem. Agatka z Cyrylem muszą interweniować. Wraz z mieszkańcami piórnika organizują mecz piłki nożnej. Rywalizacja jest zacięta a wynik zaskakujący. BUŹKA I DZIÓBEK: GRZYBOBRANIE (2019, 05:00), Maciej Pestka | Mapepi Animacje Buźka i Dzióbek jadą na grzyby, Dzióbek rysuje napotkane grzyby a Buźka zbiera tylko te jadalne. Przez nieuwagę Dzióbek gubi sie w ciemnym lesie, na szczęście z kłopotów ratuje go niespodziewanie mały mieszkaniec lasu. Specjalne Wyróżnienie O!PLA 2020.
PRZYTUL MNIE. MARATON (2019, 06:02), Tomek Miazga, Klaudia Robat/ Javvie | ANIMOON/Animex/Pigeon W lesie ma się odbyć maraton – Tatuś i Miś próbują dowiedzieć się, co kryje się za tą tajemniczą nazwą. Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020.
SLOTH DOWN (2019, 03:11), Olga Przytuła | PJATK WARSZAWA “Sloth Down” to krótka historia o poszukiwaniu sensu i radości w życiu. Mały, niezdarny leniwiec Maniek swoją historią pokazuje, że piękno naszego życia znajduje się w nas i czasem naprawdę niewiele trzeba, aby to piękno odnaleźć. Specjalne Wyróżnienie O!PLA 2020. KICIA-KOCIA: KICIA
KOCIA POZNAJE STRAŻAKA (2019, 07:00), Marta Stróżycka | EgoFILM Do domu Kici Koci przychodzi z wizytą strażak! Kicia Kocia jest rozczarowana, bo okazuje się, że strażak Jacek na co dzień wygląda zupełnie zwyczajnie... Czy jednak ktoś, kto nosi kolorowe skarpetki może być prawdziwym strażakiem? Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020.
KRECIA ROBOTA (2019, 02:35), Magdalena Pilecka | Maria Holka | Blesz Niełatwe są relacje kreta i ogrodnikaŚ Wideoklip promujący płytę z bajkami napisanymi przez Michała Błeszyńskiego, czytanymi przez Jerzego Stura, w akompaniamencie muzyki skomponowanej przez Marię Holkę. Wyróżnienie O!PLA 2020 za IV Miejsce.
PROGRAM WCZESNOSZKOLNY (73 min.)
GALAXI TAXI: SOK Z AKUMULATORA (2019, 13:00), Jan Steliżuk | FUMI Studio Trójka ponad miarę kłótliwych wspólników w zdezelowanej taksówce przemierza nieustannie wszechświat w poszukiwaniu potencjalnych pasażerów, zaś gdy już tych pasażerów znajdzie, lot z nimi przeistacza się zawsze w serię piramidalnych, wręcz absurdalnych perypetii. Srebrny Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020. LATAJĄCY MIŚ I STRAŻNICY LEGEND: "BIAŁA DAMA" / "PANI Z ZAMKOWEJ WIEŻY" (2019, 2x11:00), Waldek Mordarski | Badi Badi Serial opowiada o przygodach trójki śmiałków – Gucia i Malwiny oraz Latającego Misia, którzy wyruszają w niebezpieczną podróż na ratunek Legendarnym Stworom ściganym przez Cybera – wyjątkowo złośliwy wirus komputerowy. Jedna z eskapad prowadzi do zamku Hohenzollern w Niemczech, który zamieszkuje Biała Dama – duch nieszczęśliwie zakochanej kobiety. Nasi bohaterowi w sprytny sposób ratują ją przed Cyberem, jednocześnie znajdując dla niej ukochanego. Złoty Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020. Dwa odcinki serialu LATAJĄCY MIŚ I STRAŻNICY LEGEND: "BIAŁA DAMA” oraz "PANI Z ZAMKOWEJ WIEŻY” stanowią spójną całość i traktowane były podczas głosowania jako jeden flm.
PRZYJACIEL WAMPIRA (2018, 05:54), Justyna Michałowska | PJATK WARSZAWA Jest to krótka opowieść o ślepej przyjaźni. Bohaterem historii jest Wampir. Pewnego dnia znajduje pchłę. Zaczyna ją karmić, mierzyć jej wzrost i traktować jak najlepszego przyjaciela. Ale z czasem jego poświęcenie odwraca się przeciwko niemu. Wyróżnienie O!PLA za IV Miejsce.
HE (2019, 06:44), Katarzyna Radecka | UAP POZNAŃ Tajemnicza postać troskliwie zbiera pęknięte balony w wesołym miasteczku. Kaikohi, bo tak ma na imię główny bohater, wraca do domu, aby w swojej pracowni tchnąć w zniszczone balony nowe życie. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że kreując gumowe istoty naraża się na niebezpieczeństwo. Brązowy Tobołek Koziołka Matołka O!PLA 2020.
WTOREK W PONIEDZIAŁEK (2018, 22:30), Natalia Dziedzic | Studio Daniel Produkcja Filmowa/ FUMI Studio Brat, siostra i ich magiczny kot wyruszają odzyskać poniedziałek, który zniknął z kalendarza. Specjalne Wyróżnienie O!PLA 2020.
Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, na sali widowiskowej dostępna będzie połowa miejsc siedzących. Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości oraz obowiązkowe zasłonięcie nosa i ust. Na miejscu dostępne będą także środki do dezynfekcji.
Teatralna Niedziela: Moherowe Berety on-line
- 28.02.2021 r.
- godz. 19:00
Zapraszamy na spektakl w wykonaniu agencji artystycznej theART pt. "Moherowe berety". Oto jak widowisko opisują sami twórcy:
Pomysł kabaretu zrodził się po jednym z koncertów sylwestrowych w Teatrze w Chorzowie w 2005 roku. Dziewczyny wykonały piosenkę "Ballada jarzynowa” i wtedy po raz pierwszy wystąpiły w czwórkę jako koło gospodyń z dyrygentem do złudzenia przypominającym Piotra Rubika. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, publiczność je pokochała. Wtedy zrodził się pomysł, żeby założyć kabaret. Przyjaciel muzyk przygotował podkłady a teksty napisały same, są to najczęściej przygody z ich własnego, średnio długiego życia. Tak powstał pierwszy program. Tę wersję programu grały przez ponad rok, nie było tego dużo bo dopiero raczkowały. Niewiele osób wiedziało jakie są słodkie. Ale fama się niosła po świecie.
Na następnym koncercie w Teatrze zabłysnęły coverem utworu Karin Stanek "Autostop”. Na widowni było szaleństwo. To tylko upewniło je, że nie należy się poddawać i całe serce włożyły w kabaret. W dziewczynach zakochał się Igor Sebo, Słowak z Pragi. Napisał im skecz pt. "Czeski film – nikt nic nie wie”, Gosia do dzisiaj po tym skeczu jest mokra z nerwów, nigdy nie był zagrany dwa razy tak samo, ale to trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć! Artur Andrus tak się zachwycił, że puszczał ten skecz w Trójkowej "Powtórce rozrywki”. Zaprzyjaźniły się ze znanymi polskimi kabareciarzami – Asia Kołaczkowska napisała świetny tekst o tym jak prosta kobiecina ze wsi Sarocza Nóżka na Podlasiu idzie do angielskiej restauracji. To trzeba zobaczyć!
Dla urozmaicenia czasami na koncertach towarzyszy im najbardziej umięśniony i seksowny tyłek na Śląsku, ale to niech będzie tajemnica.
Jeszcze jedna ważna rzecz, na koniec. one nie politykują, to są Mohery z Podlasia, czasami zakochane, zawsze wesołe. Hodują kury nioski, krowy holenderki, indory i angory (na berety).
Zapraszamy na spotkanie z Helą, Jessicą, Anielą i Elbienią, które zapamiętacie na zawsze!
Link do transmisji aktywny na fanpage MOK 28/02/2021 o godz. 19:00.