Wiadomości z Mysłowic

Awaryjne otwieranie drzwi - kto może je przeprowadzić?

  • Dodano: 2019-12-03 09:00

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś, że klucz nie chciał się przekręcić w zamku. Pół biedy, jeżeli po chwili mechanizm się odblokował i była możliwa bezinwazyjna wymiana. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wejście do własnego domu jest niemożliwe?

Poznaj swój zamek

Świadomość, że drzwi można awaryjnie otworzyć być może jest uspokajająca – warto jednak zabezpieczać się przed tego typu sytuacjami. Jeżeli zamek zablokuje się w mało zajęty dzień, to stracimy trochę czasu i pieniędzy. Gorzej jednak, gdy np. spieszymy się na pociąg. Najważniejszym zabezpieczeniem przed utratą dostępu do mieszkania jest poznanie zamka w drzwiach. Niektóre zamki uniemożliwiają otworzenie drzwi od środka, jeżeli zostały zamknięte od zewnątrz lub przekręcenie klucza, jeżeli jest włożony z drugiej strony; inne są po prostu wiekowe i mogą z czasem odmówić posłuszeństwa.

Osobną kwestią są drzwi zatrzaskowe, tj. nie posiadające klamki od zewnątrz; jeżeli ktoś nie ma skłonności do zapominania o kluczach, mogą być ułatwieniem życia; w przeciwnym wypadku źródłem stresu i powodem częstego pukania do sąsiada po zapasowy klucz.

Awaryjne otwieranie drzwi – czy to legalne?

Awaryjne otwieranie drzwi dla niektórych może brzmieć jak łagodne określenie włamania. Są jednak zasadnicze różnice, podobnie jak między wynajęciem kierowcy, by odwiózł nas do domu po weselu przyjaciół a sytuacją, w której ktoś kradnie nasz samochód. Aby ślusarz w ogóle zgodził się otworzyć drzwi, musi zobaczyć dowód, że faktycznie mamy prawo do wejścia do lokalu – zameldowanie, akt własności lub przynajmniej klucze, jeżeli problemem jest zablokowany zamek. Podobnie jest z otworzeniem samochodu – należy okazać dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Awaryjne otwieranie drzwi jest więc legalną usługą, o ile spełnione zostaną powyższe wymogi. 

Kto może awaryjnie otworzyć drzwi?

Awaryjnym otwieraniem drzwi mogą zajmować się wyłącznie ślusarze z uprawnieniami do wykonywania zawodów; są też jedynymi osobami, którym wolno posiadać i nosić wytrychy, czyli specjalne narzędzia do bezinwazyjnego otwierania zamków. Jedną z takich firm można znaleźć pod tym adresem http://zamki.sos.pl/uslugi/awaryjne-otwieranie/ Najlepiej wystrzegać się podejrzanych ogłoszeń z portali ogłoszeniowych – oddając niesprawdzonej osobie dostęp do naszego mieszkania ryzykujemy, że może zainteresować się nim ponownie – już bez naszej zgody. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.