Wiadomości z Mysłowic

Czy dom dwurodzinny to dobry pomysł?

  • Dodano: 2017-08-11 13:30, aktualizacja: 2017-09-13 11:18

Obecnie niezbyt popularne, ale ciągle wybierane - domy dwurodzinne to ciekawa opcja, jednak czy każdy może sobie na nią pozwolić? Tak naprawdę wpływ ma na to wiele czynników, jakie postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Zauważalne zalety

Przede wszystkim budowa takiego domu to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić, i to na etapie realizacji inwestycji, jak i później podczas eksploatacji domu. Co równie ważne, budowa domu dwurodzinnego wiąże się z niższymi kosztami zakupu działki, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym domy dwulokalowe traktowane są jak jednorodzinne.

Koszty kosztami, ale chyba najważniejszy jest czynnik ludzki, bo gdy rodzina żyje w zgodzie, to wszystko łatwiej zaplanować i zrealizować. Nie tylko budowę domu, ale późniejsze remonty i inne ważne inicjatywy. To też korzyści dla rodzin z małymi dziećmi, które z jednej strony mogą zaopiekować się starszymi członkami rodziny, a jednocześnie zostawić pod opieką swoje pociechy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie dość więc, że wybudowanie i późniejsze mieszkanie jest lepsze pod kątem ekonomicznym, to dodatkowo można się wspierać i sobie pomagać, co jest przecież nie do przecenienia.

Relacje rodzinne

No tak, ale dla pełnego obrazu życia w takim domu, potrzeba przedstawienia wad. A te związane są ze wspomnianym wcześniej czynnikiem ludzkim. W większości sytuacji, jeśli rodziny żyją ze sobą w zgodzie, będzie to największy plus, w niektórych jednak przypadkach - działa to w odwrotną stronę. Nawet jak na początku jest dobrze, to później mogą pojawić się kłopoty. Każdy więc, kto myśli nad zamieszkaniem w takim domu powinien poważnie się zastanowić, czy to faktycznie dobry pomysł.

Największe problemy pojawiają się w związku z brakiem prywatności - ktoś z rodziny może poczuć, że nie ma na tyle swobody, a przecież mieszkanie w domku jednorodzinnym to coś zupełnie odwrotnego od mieszkania w bloku, w którym nie ma mowy o takich udogodnieniach.

Z tego względu musimy to dokładnie przemyśleć, mając jednocześnie na uwadze, że istnieją gotowe projekty domów dwurodzinnych, w których tak się wszystko rozplanowuje, że możliwe jest życie w zgodzie, z zachowaniem odpowiedniej dawki prywatności. Warto więc o tym wiedzieć pamiętając o specyficznych rodzinnych relacjach, bo czasami nawet najlepszy projekt domu nic nie zaradzi, gdy jest konfliktowo i niespokojnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.