Wiadomości z Mysłowic

Czy warto inwestować w nieruchomości? Czy to się nadal opłaca?

  • Dodano: 2016-10-17 10:45, aktualizacja: 2016-10-20 11:46

Rynek nieruchomości w Mysłowicach, podobnie jak miało to miejsce w całym kraju, eksplodował w latach 2005-2008. Ceny mieszkań, domów i działek były najwyższe w historii. Później nastąpiło załamanie, które zdaniem ekspertów trwa do dziś. Jest to zatem bardzo dobry czas, aby pomyśleć o zainwestowaniu swoich pieniędzy w nieruchomości, które tańsze raczej nie będą, a mogą znacznie zyskać na wartości. Jak się za to zabrać?

Dlaczego w ogóle warto pomyśleć o inwestowaniu w nieruchomości?

Powody są dwa. Pierwszy przynosi nam rynek bankowych produktów oszczędnościowych, które w żaden sposób nie zachęcają do gromadzenia środków np. na lokatach. Ich oprocentowanie jest bardzo niskie, co w praktyce nie daje zysków, a jedynie chroni środki przed utratą wartości w czasie.

Drugi powód to względne bezpieczeństwo. Często mówi się, że na nieruchomościach nie można stracić. Nie jest to oczywiście prawdą, ale rozsądne zainwestowanie środków w nieruchomość daje sporą nadzieję nie tylko na zabezpieczenie pieniędzy przed utratą wartości, ale także na wypracowanie zysku.

Co więcej w nieruchomości mogą inwestować nie tylko wytrawni biznesmeni, ale też zwykli ludzie, którzy zgromadzili jakiś kapitał. Rynek jest ogromny, w samych Mysłowicach od zaraz można kupić kilkaset mieszkań czy domów, nie wspominając już o działkach budowlanych.

Zakup mieszkania – na sprzedaż czy wynajem?

Mieszkania wydają się być najatrakcyjniejszymi nieruchomościami inwestycyjnymi. Jest ich mnóstwo i wciąż są bardzo poszukiwane. Nie tylko przez kupujących, ale też wynajmujących. Mysłowice to spory rynek najmu, dlatego kupno mieszkania w celu jego późniejszego wynajmowania wydaje się być naprawdę dobrym pomysłem.

Aby taka inwestycja miała sens trzeba przede wszystkim kupić okazyjnie lokal. Zwykle będzie on wymagać remontu, co należy uwzględnić w kalkulacji. Najważniejsza jest jednak lokalizacja – jej wybór zależy od tego, komu zamierzamy wynająć mieszkanie. Studentom będzie zależeć na bliskości centrum i uczelni, osobom w średnim wieku na łatwej dostępności punktów handlowych, a rodzinie z dzieckiem na sąsiedztwie przedszkola, szkoły i przychodni.

Wynajmowanie mieszkania bardzo się opłaca. W Mysłowicach stawki są różne – kawalerkę można wynająć już za 500-600 złotych, a dwupokojowe mieszkanie za 800-1000 złotych. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Droższe są oczywiście lokale w tzw. nowym budownictwie.

Jeśli ktoś nie chce mieć problemów z lokatorami, to może kupić mieszkanie z myślą o jego szybkiej sprzedaży. Tutaj jednak obowiązuje prosta zasada: lokal musi mieć naprawdę okazyjną cenę. Im taniej się go kupi, tym większą stopę zwrotu będzie można uzyskać. Oczywiście pamiętając, że tanie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji zwykle są po prostu zrujnowane i będą wymagać zaawansowanego remontu.

Może działka budowlana?

Zakup działki budowlanej wydaje się być niezłą inwestycją, ale nie do końca tak jest. Przede wszystkim nie można liczyć na szybki zarobek – grunty sprzedają się wolniej niż mieszkania. Trudniej jest też trafić na prawdziwą okazję. Mała działka budowlana nie nadaje się również na wynajem dla firmy. 

Sensowną opcją jest natomiast kupno działki i wybudowanie na niej domu na sprzedaż, np. w stanie deweloperskim. To jednak biznes dla osób obeznanych z rynkiem nieruchomości, które mają odpowiedni kapitał i mogą poczekać na kupca dysponującego dużą gotówką.

Grupowe inwestycje w nieruchomości – co to takiego?

Grupowe inwestowanie w nieruchomości jest w naszym kraju prawie nieznane, co się jednak prawdopodobnie szybko zmieni. Idea polega na tym, aby zebrać grupę indywidualnych inwestorów, którzy w sumie mają pokaźny kapitał na zakup jakiejś atrakcyjnej nieruchomości, np. kamienicy. Osobno mogliby co najwyżej pomyśleć o jednym mieszkaniu – wspólnie mają znacznie większe pole do popisu.

Grupa inwestuje w fundusz, który następnie wyszukuje nieruchomość, kupuje ją, remontuje i wynajmuje lub sprzedaje z dużym zyskiem. Ten jest dzielony między inwestorów i wypłacany im w ramach rocznej dywidendy. W ten sposób każdy może czerpać zyski z nieruchomości, choć nie musi się nią zajmować, szukać najemców etc.

 WIĘCEJ O GRUPOWYCH INWESTYCJACH W NIERUCHOMOŚCI PRZECZYTASZ NA PORTALU LOKATY.PL

Jak widać istnieje sporo ciekawych sposobów na zainwestowanie w nieruchomości. Nie jest to rozwiązanie dla każdego – wymaga posiadania sporego kapitału, umiejętności negocjowania i wyszukiwania okazji oraz stalowych nerwów. Jednak wybranie dobrej inwestycji jest bardzo opłacalne i przynosi wysoką stopę zwrotu.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Marcin

    Każda forma inicjatywy inwestycyjnej jest ok, lecz jeżeli chodzi o stopę zwrotu to dużo efektywniej wychodzi temat własnej firmy. Warunek to odwaga i pomysł (nawet jeżeli początkowo średnio trafiony. Można też pozostać na etacie (jeżeli wysokodochodowy) i zlecić prowadzenie firmie np jak kup-czas. Warto próbować. Odwagi.

  • Inwestor

    Przede wszystkim należy wiedzieć jak inwestować w nieruchomości - jeżeli na wynajem(przychód pasywny):http://sukces.edu.pl/szkolenie/inwestowanie-w-nieruchomosciInne formy inwestowania też warto poznać, ale to trzeba szukać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.