Wiadomości z Mysłowic

Domy z keramzytu - to warto wiedzieć

  • Dodano: 2016-04-18 18:45
W budownictwie coraz większą popularność zdobywa nowy trend: domy z keramzytu. Jak na razie w Polsce nie są one jeszcze często spotykane, jednak jeśli planujemy budowę domu, z pewnością warto zapoznać się ze szczególnymi właściwościami tego surowca, gdyż mogą one znacząco podnieść nasz komfort mieszkania.

Keramzyt - materiał idealny do wznoszenia budynków?

Pewnie wielu z was kojarzy keramzyt z ogrodu i może nawet nie mieć świadomości, że może być on również wykorzystany w budownictwie. Kuleczki keramzytowe bardzo często wykorzystywane są jako ekologiczne podłoże do hodowli roślin. Sprawdzają się również przy wykończeniach balkonów i tarasów, przy budowie skalnych ogródków. Niewiele osób jednak w Polsce wie, że z keramzytu budowane są całe domy - bardzo ekologiczne i przyjazne mieszkańcom, które pokochali na przykład Skandynawowie.

Bloczki keramzytowe powstają w wyniku wypalenia w wysokiej temperaturze. Posiadają one strukturę zbliżoną do pumeksu pod ceramiczną osłonką. To sprawia, że znakomicie nadają się na izolator. Doskonale odprowadzają one parę wodną i dzięki temu nie dochodzi do powstawania wilgoci w murach i grzybienia ścian.

System Leca Blok

System Leca Blok wykorzystuje elementy z keramzytu i cementu portlandzkiego do kompleksowej budowy domów. Powstają z niego elementy takie jak pustaki (zarówno ścienne jak i stropowe czy wentylacyjne), bloczki fundamentowe, połączone zaprawą cementowo-wapienną. Są one bardzo dobre pod względem termoizolacyjnym i akustycznym. To oznacza że wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie domu i dodatkowe materiały izolacyjne.

Bez wątpienia wielką zaletą domów z keramzytu jest także duża energooszczędność. Ponadto keramzyt jest bardzo odporny na działanie zarówno bardzo niskich jak i bardzo wysokich temperatur. To sprawia że chętnie jest wykorzystywany zarówno przez Skandynawów, którzy ze względu na zimny klimat szukają ochrony przed uciekaniem ciepła, jak i przez Hiszpanów i Portugalczyków, którym zależy na tym, by chłodne wnętrza chroniły przed upałem. Keramzyt skutecznie izoluje zarówno od mrozu jak i upału.

Czy warto zdecydować się na dom z keramzytu?

Domy z keramzytu buduje się bardzo szybko z gotowych elementów. Ściany wykonane w tej technologii są gładkie i nie wymagają tynkowania. Koszt budowy jest porównywalny z kosztem budowy domu standardowymi metodami. Może być on odrobinę droższy, ale nie są to duże różnice, w dodatku bardzo szybko zwracają się - gdyż na przykład dzięki swoim właściwościom domy keramzytowe pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną.
Ściany keramzytowe bardzo skutecznie pozwalają również na tłumienie hałasu. To niezwykle praktyczne. Dzięki temu na przykład jedna osoba może bez obaw zrobić imprezę w salonie, nie martwiąc się o to, że przeszkadza drugiej, która w tym samym czasie w pokoju obok chciałaby się pouczyć.

Zanim zdecydujemy się jednak na podpisanie umowy z konkretną firmą, zachowajmy czujność i wybierzmy sprawdzonego, renomowanego producenta. Kilka lat temu, kiedy ta technologia zaczęła wchodzić do Polski i ludzie nie wiedzieli jeszcze dokładnie, na czym to polega, wiele firm wykorzystywało brak wiedzy Polaków i nieudolnie podrabiało systemy Leca Blok. To sprawiło, że wielu Polaków się do nich zraziło. Dzisiaj na polskim rynku dostępne są systemy Leca Blok najwyższej jakości, niczym nie ustępujące tym, które wykorzystywane są w krajach skandynawskich. Jednak zawsze lepiej chuchać na zimne i dokładnie sprawdzać niż potem przez lata męczyć się z niedoróbkami.

Artykuł poleca "Uciechowski" firma produkująca bloczki keramzytowe

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.