Wiadomości z Mysłowic

Jak przekazać 1% podatku? Podpowiadamy jak wesprzeć konkretną osobę, organizację lub cel

  • Dodano: 2020-01-28 13:30

Rozliczenie to temat powracający do roku. Tak samo jak możliwość oddania 1% swojego podatku na konkretny, szczytny cel. Wydawać by się mogło, że ten jeden procent niewiele znaczy, a okazuje się, że jest on istotnym elementem zasilającym budżet organizacji czyniących dobro.

Jak przekazać 1% podatku przy rozliczeniu?

Przekazanie 1% podatku przy wypełnianiu tradycyjnego PITu wymaga odnalezienia dwóch ważnych pól. Pierwsze z nich zatytułowane jest: WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP). W tym polu należy wpisać numer KRS wybranej organizacji, a w drugim okienku wnioskowaną kwotę. Tu warto zaznaczyć, że wpisana kwota powinna być liczbą zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek groszy. Kolejne dane wpisuje się w rubrykę nazwaną INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE. Tutaj można umieścić dane na temat celu szczegółowego. Co to dokładnie oznacza? Otóż jest to odpowiednie miejsce na wpisanie danych podopiecznego danej fundacji czy organizacji. Wówczas przekazany procent trafi na jemu przypisane konto, a nie ogólne.

Jak przekazać 1% podatku w przypadku E-PITu?

W ostatnim czasie ogromną popularnością zaczęło cieszyć się rozliczanie podatku w formie elektronicznej. By tego dokonać wystarczy zainstalować program do rozliczeń, który udostępniany jest między innymi przez organizacje takie jak https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/. Wypełniając PIT na swoim komputerze należy odszukać pola opisane powyżej i uzupełnić je dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnego, papierowego PITu. Warto jednak pamiętać o tym, że pobrany program może mieć już na stałe wpisane dane organizacji. W związku z tym, jeśli chcemy wpisać dane konkretnej organizacji to lepiej jest pobrać program właśnie z jej strony.

Czy wszyscy mogą przekazać 1% podatku?

Z założenie możliwość ta przysługuje tylko osobom fizycznym. Mowa tu więc o podatnikach rozliczających się przy pomocy PIT-37, PIT-28, PIT-36L, a także PIT-38 i 1pit-39. Może do oddać także osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także podatkiem liniowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.