Wiadomości z Mysłowic

Jak ubezpieczyć zabytkowy samochód?

  • Dodano: 2016-03-31 08:45, aktualizacja: 2016-03-31 08:58

Zabytkowy samochód czyli jaki?

Definicję pojazdu osobowego określa ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. Zgodnie z rozumieniem ustawy jako pojazd zabytkowy rozumiemy pojazd, który na podstawie specjalnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów.

W praktyce są to zwykle wszystkie samochody, które zostały wyprodukowane co najmniej 40 lat temu bądź pojazdy co najmniej 25-letnie (jeśli posiadają przyjemniej 75% oryginalnych część, w tym istotne podzespoły), a produkcja tych modeli została zaprzestana minimum 15 lat temu. Status odltimera pojazd otrzymać może także, gdy uprawniony do tego, rzeczoznawca samochodowy, uzna go za pojazd unikatowy bądź o dużym znaczeniu dla historii motoryzacji.

Jak zarejestrować oldtimera?

Aby bez przeszkód zarejestrować zabytkowy pojazd musimy posiadać dokument zaświadczający, że jesteśmy jego właścicielami. Może być to umowa kupna – sprzedaży, faktura bądź wyrok sądu, stwierdzający nabycie spadku.

Jeśli pojazd nie był wcześniej rejestrowany jako zabytkowy musimy przygotować stosowną dokumentację, tzw. białą kartę. Jest to zestaw dokumentów opisujący historię egzemplarza, poświadczający autentyczność poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a także zawierający dokumentację fotograficzną. Białą kartę powinien sporządzić rzeczoznawca samochodowy posiadający stosowne uprawnienia.

Z takim kompletem dokumentów możemy udać się do Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania. Jeśli pojazd nie był wcześniej rejestrowany bądź dowód rejestracyjny zaginął, poproszeni zostaniemy o sporządzenie oświadczenia. Na podstawie dostarczonej dokumentacji, wojewódzki konserwator zabytków, podejmie decyzję o przyznaniu statusu pojazdu zabytkowego.

Ubezpieczenia pojazdu zabytkowego

Udało się! Nasz pojazd został uznany jako zbytek. Jeszcze jedna formalność dzieli nas od otrzymania upragnionych żółtych tablic. Czeka nas przegląd techniczny. Diagnosta, jeśli stan techniczny naszego samochodu nie budzi zastrzeżeń, wyda nam zezwolenie na udział w ruchu drogowym. W przypadku pojazdów zabytkowych może zostać wydane zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu drogowego z pewnymi ograniczeniami, np.: określenie maksymalnej prędkości.

Pojazd zarejestrowany. Pora na ubezpieczenie. Właściciele zabytkowych samochodów tak samo jak inni uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ubezpieczenia auta. Jednak z racji faktu, że oldmobilu nie używają zwykle na co dzień, lecz raczej okazjonalnie, mogą nabyć krótkoterminowe OC (minimum 30-dniowe), które pozwoli na swobodny udział w rajdach i zlotach oldtimerów.

Szukasz atrakcyjnej oferty OC? Zajrzyj na https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ – brytyjska firma wyspecjalizowała się w polisach dla samochodów zabytkowych. Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań i nie przepłacaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.