Wiadomości z Mysłowic

Jak znaleźć pracę przez Internet

  • Dodano: 2018-08-09 17:45

Internet jest obecnie głównym miejscem wirtualnych spotkań pracodawców z pracownikami. Wystarczy kilka kliknięć i już mamy interesujące nas oferty. Jak dokładnie postępować i gdzie szukać pracy, aby najszybciej znaleźć tę właściwą?

Przygotowania

Zanim zaczniemy swoje wirtualne poszukiwania przygotujmy najważniejsze dokumenty, czyli CV i list motywacyjny. Bez nich ani rusz. To właśnie one będą naszą wizytówką i powinny przyciągać uwagę potencjalnego pracodawcy.

Pomoc w tworzeniu dokumentów rekrutacyjnych znajdziemy na stronie Pracuj.pl w zakładce o nazwie kreator CV. Jest to bardzo pomocna aplikacja, zwłaszcza dla osób początkujących. Bardziej zaawansowani mogą pokusić się o stworzenie CV w wersji multimedialnej.

Równie ważny, jak CV jest list motywacyjny. Nie warto go kopiować. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie nowego dokumentu z użyciem standardowych zwrotów grzecznościowych. Dokument ten w przeciwieństwie do CV powinien być spersonalizowany i skierowany do danego odbiorcy.

Portale społecznościowe

Nasz profil dostępny na portalach społecznościowych jest w stanie powiedzieć pracodawcy o nas o wiele więcej niż dokumenty aplikacyjne. Dlatego też zadbajmy nie o jego obecny wygląd ale także zróbmy porządek z tym, co znajdowało się na nim w przeszłości.

Dzięki tego typu miejscom mamy szansę znaleźć pracę wśród osób znajomych. Wysyłając wiadomość lub dodając publicznego postach, informujemy wszystkich o naszych poszukiwaniach. Możemy również dołączyć do grup tematycznych, na których zbierają się pracodawcy i pracownicy z danej okolicy. Znajdziemy tam interesujące nas oferty pracy i nawiążemy kontakty z pracodawcami.

Portale rekrutacyjne

Założenie konta w co najmniej jednym serwisie rekrutacyjnym jest obowiązkiem każdego bezrobotnego. Istnieje wiele tego typu miejsc. Jednym z najpopularniejszych jest wspomniany serwis pracuj.pl. Umożliwia on każdemu użytkownikowi, nie tylko stworzenie profesjonalnego CV, ale także pomaga znalezieniu odpowiedniej oferty pracy i ułatwia przejście przez całą procedurę rekrutacyjną.

Serwisy tego typu zwykle połączone są z adresami e-mail użytkowników i na bieżąco przesyłają im informacje o nowych ofertach pracy. System, z którego będziemy korzystali po zarejestrowaniu się z pewnością ułatwi nam również odpowiadanie na kolejne oferty. Zapisuje on bowiem wzorowe CV, które następnie będziemy mogli zmieniać i przesyłać wybranym pracodawcom, bez konieczności tworzenia go za każdym razem w Wordzie.

Serwisy ogłoszeniowe

Innym, nieco starszym sposobem na szukanie pracy są zwykłe serwisy ogłoszeniowe. Są to miejsca, w których spotykają się nie tylko osoby szukające pracy, ale także usługodawcy oraz osoby fizyczne, które chcą najczęściej coś sprzedać.

Wystawienie ogłoszenia na takim serwisie podobnie jak na portalu rekrutacyjnym wymaga zarejestrowania. Niestety dodanie ogłoszenia zarówno w dziale praca, jak i każdym innym zwykle jest płatne.

Zaletą tego typu serwisów jest to, że swoje ogłoszenie możemy wyróżnić, co z pewnością wpłynie na skrócenie okresu szukania pracy.

Serwisy ogłoszeniowe posiadają szeroką bazę ogłoszeń z ofertami pracy. Możemy zwykle wybrać rejon, w którym szukamy zatrudnienia oraz branżę. Umożliwiają one również szybką i sprawną komunikację z ogłoszeniodawcą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.