Wiadomości z Mysłowic

Jakie cechy Opiekunki seniora w Niemczech powinny być w szczególny sposób promowane?

  • Dodano: 2023-11-29 12:15

Co jest niezbędne do tego, aby praca Opiekunki w Niemczech satysfakcjonowała nie tylko wykonującą ją osobę, ale również jej podopiecznego? Choć wiele osób stawia w tym kontekście na doświadczenie, to nie jego znaczenie można uznać za kluczowe. Doświadczenie można przecież zdobywać z czasem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mówi się dziś nie tylko o nim, ale o określonych cechach charakteru Opiekunki.

Cierpliwość i odpowiedzialność

Seniorzy różnią się między sobą i mówienie o pewnych cechach wspólnych, które ich charakteryzują, zawsze pociąga za sobą pewne ryzyko. Uogólnienia zwykle nie rozjaśniają, ale zaciemniają obraz. Jeśli więc którąś z cech moglibyśmy wskazać jako tę, której można spodziewać się u większości podopiecznych, z pewnością byłby to upór. Nie jest wcale powiedziane, że senior, do którego trafi Opiekunka, będzie wyjątkowo uparty. Należy jednak liczyć się z tym, że im większe ma się pokłady cierpliwości, tym praca z nim jest łatwiejsza.

Cechą charakteru, która ma wcale nie mniejsze znaczenie, gdy w grę wchodzi opieka osób starszych jest odpowiedzialność. Dziś do Niemiec nie wyjeżdża się w ciemno i na długo przed wyjazdem można dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest senior i z jakimi problemami się zmaga. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to zawsze osoba, które w pewnym stopniu będzie zależna od Opiekunki. Nawet najbardziej uparty i niezależny podopieczny powierza swoje życie i zdrowie osobie, która się z nim zajmuje. Dobrze jest mieć tego świadomość, choć nie musi się ona wcale zmienić w paraliżujący Opiekunkę strach.

Kreatywność w połączeniu z empatią

Opiekunka Niemcy trafia do domu osoby, która ma zwykle wypracowaną pewną rutynę i schemat działań powtarzających się codziennie. Musi jednak liczyć się z tym, że rutyna będzie raz na jakiś czas przełamywana. Jeśli jest osobą z natury kreatywną, dobrze reagującą na zmiany, jej zaradność z pewnością będzie działać korzystnie na seniora. Przyda się jednak nie tylko gotowość do zmieniania jego życia (choćby poprzez promowanie zdrowych rytuałów), ale i empatia.

Pracując jako Opiekunka w Niemczech nie można zapominać, jak ważny jest podopieczny. To dla niego przyjeżdża się z Polski na co najmniej kilka tygodni. Jeśli wyjazd taki ma być satysfakcjonujący dobrze jest mieć świadomość tego, jak ważna jest wrażliwość na potrzeby seniora. Brak empatii ze strony opiekunki niejednokrotnie sprawia, że osoba starsza zaczyna walczyć z nią, choć w jej własnym interesie leży współpraca i wypracowanie satysfakcjonującego każdą ze stron porozumienia.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.