Wiadomości z Mysłowic

Kredyt czy karta kredytowa? Co powinien wybrać przedsiębiorca z Mysłowic?

  • Dodano: 2015-09-29 09:45, aktualizacja: 2015-12-11 10:17

By firma przynosiła dochody, niezbędne jest ciągłe inwestowanie w nią i poszerzanie oferty. Zdarza się, że przedsiębiorca jest zmuszony poszukiwać źródeł finansowania. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy okazało się, że zawiedli kontrahenci, którzy nie rozliczyli się w terminie. W takich sytuacjach pojawia się pytanie, z jakiego produktu dostępnego w ofertach banku skorzystać.

Oferta banków skierowana do przedsiębiorców jest bardzo szeroka. Właściciele firm mogą zdecydować się np. na kredyt obrotowy lub inwestycyjny, mogą również skorzystać z karty kredytowej. Zasadniczo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Podstawową sprawą jest jednak to, że każdy produkt został zaprojektowany z myślą o innych potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców. 

Kiedy postawić na kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to faktycznie kredyt pozwalający przedsiębiorcy na utrzymanie dotychczasowej płynności finansowej. Skorzystanie z takiego produktu musi być przemyślane, by nie okazało się, że firma – zamiast wznieść się na nowy poziom biznesu – faktycznie traci.

Z całą pewnością posiadanie takiego produktu przez firmę może być dobrą poduszką bezpieczeństwa – ze środków można skorzystać zawsze wówczas, gdy są one potrzebne - podsumowuje specjalista z portalu Praca Mysłowice

Zaciągnięcie kredytu obrotowego jest jednak kosztowne. Przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że będzie zobowiązany uiścić nie tylko odsetki od wykorzystanej kwoty, lecz także szereg innych opłat, jeżeli takie zostaną naliczone przez bank w oparciu o podpisaną umowę. Dodatkowe koszty to np. prowizja za udostępnienie puli środków finansowych czy opłata za rozpatrzenie wniosku. Z punktu widzenia części przedsiębiorców minusem może być również to, że kredyt obrotowy jest przyznawany na krótki okres (najczęściej do roku, choć istnieją wyjątki, np. Idea Bank oferuje kredyt obrotowy nawet na 10 lat).

A może karta kredytowa?

Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie przez przedsiębiorcę po kartę kredytową. Taki produkt jest ciekawych z kilku powodów. Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. okres bezodsetkowy. Najczęściej wynosi on pięćdziesiąt kilka dni (np. 52 lub 56), w czasie których przedsiębiorca może korzystać z przyznanego mu limitu i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Jeżeli spłaci przy tym zadłużenie w terminie wyznaczonym przez bank, to może również być pewien, że nie zapłaci odsetek. To sprawia, że karta kredytowa jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, którym również powinni zainteresować się przedsiębiorcy.

Karta kredytowa dla przedsiębiorców jest dostępna w ofercie przynajmniej kilku banków. ING Bank Śląski oferuje kartę kredytową VISA, za pomocą której właściciel firmy może nie tylko regulować swoje płatności, lecz także rezerwować bilety czy wypłacać pieniądze z bankomatów. Również wspomniany Idea Bank czy mBank posiadają takie produkty w swojej ofercie.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Przedsiębiorca powinien bardzo skrupulatnie wybierać produkty kredytowe. Jest to szczególnie ważne, bo prowadzenie firmy jest obciążone ryzykiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przy porównywaniu poszczególnych produktów, właściciel wziął pod uwagę nie tylko swoje możliwości finansowe, lecz także potrzeby. Sięgnięcie zarówno po kredyt obrotowy, jak i kartę kredytową może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że przedsiębiorca, przed podjęciem decyzji, dobrze przemyśli każdą możliwość.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-myslowice.pl

Kredyt czy karta kredytowa? Co powinien wybrać przedsiębiorca z Mysłowic?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.