Wiadomości z Mysłowic

10 razy "Sportowcy kochają teatr"

  • Dodano: 2018-02-16 11:00

Od 2007 roku uczniowie Szkoły Sportowej w Mysłowicach, pod kierownictwem Justyny Wojak, Ewy Bień oraz Krzysztofa Kowalka  sprawiają  swoim młodszym kolegom miły prezent mikołajkowy, wystawiając na scenie Mysłowickiego Ośrodka Kultury przedstawienia teatralne oparte na znanych i popularnych baśniach.

Głównym adresatem spektakli są uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych, dla których  spotkanie z światem teatru stało się już nieodłącznym elementem kojarzonym z okresem świątecznym.

Cechą charakterystyczną  przedstawień ze Sportowej jest swobodna gra z konwencją. Stąd dla niektórych widzów sporym zaskoczeniem może być Aladyn grający po nocach w gry komputerowe, Jaś i Małgosia prowadzący bloga, czy  Dżin inwestujący na giełdzie. Wprawiony widz odnajdzie w przedstawieniach również wiele wątków zaczerpniętych z różnych tekstów kultury.

Autorskie teksty są w gruncie rzeczy parafrazą znanych i popularnych baśni, co ciekawe powstają przy współpracy uczniów i nauczycieli. W ten sposób wszelkie elementy otaczającej nas rzeczywistości, a którymi żyją młodzi ludzie, są umiejętnie łączone z uniwersalnym i dydaktycznym przekazem baśni. I chociaż głównym adresatem przedstawień jest młody widz, to z całą pewnością ci nieco starsi znajdą także coś dla siebie.

Dla  młodych aktorów występy na scenie z prawdziwego zdarzenia to prawdziwy, zresztą bardzo udany, debiut sceniczny. Opanować emocje i stres towarzyszący występom, to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy na widowni zasiadają żywo i spontanicznie reagujący młodsi koledzy i koleżanki. Sprawdzić samego siebie i zrobić coś dla innych, to cel przyświecający uczniom  Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach. Zajęcia lekcyjne, próby teatralne, treningi sportowe, tak wyglądają dni   młodych aktorów od października aż do końca grudnia. Żmudna i wytrwała praca przynosi jednak wspaniałe efekty. Trudno dziwić się żywej reakcji widowni, nawiązującej dialog z aktorami. Tańczyć jak bajadery, wyglądać pięknie jak Jasmina czy Królewna Śnieżka być tak wytrwałym w dążeniu do celu jak Aladyn, mięć piękny pałac królewski – oto tylko niektóre z marzeń
wypisanych na twarzach przedszkolaków.

Obok aktorów nie sposób nie docenić pracy i zaangażowania uczniów pełniących funkcje techników. To  oni, pod czujnym okiem nauczyciela  tworzą od podstaw scenografię, konstruują niezbędne elementy potrzebne do poszczególnych przedstawień, jednym słowem to  właśnie dzięki  nim przedstawienia nabierają blasku. Każdy uczeń (aktor, technik, fotograf) zaangażowany w projekt zasługuje na uznanie.

Współpraca i otwarcie na innych są kluczem do sukcesów w każdej dziedzinie życia - począwszy od kręgów rodzinnych, zawodowych, a kończąc na świecie stosunków społecznych. Wspólne działania artystyczne pokazuje jak owocna i ciekawa może być praca zespołowa. Trudno o lepszy przykład działania zbiorowego niż praca ekipy teatralnej.

W końcu żaden spektakl nie jest efektem wyłącznie wybitnych jednostek, ale całego sztabu ludzi wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach.

Po zakończonych spektaklach każdy młody widz  spotykał się ze Świętym Mikołajem i otrzymywał od niego słodki prezent. Dodatkowym upominkiem, pamiątką były wspólne zdjęcia  maluchów   z twórcami teatralnymi oraz ze Świętym Mikołajem umieszczane na  szkolnej witrynie internetowej Podstawowej Szkoły Sportowej - www.sportosporto.pl.

Przez dekadę młodych artystów i ich opiekunów wspierał: Urząd Miasta Mysłowice, Biuro Studiów, Projektów i Realizacji ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Wieża Babel, Fundacja Banku Zachodniego WBK -Bank Dziecięcych Uśmiechów, PKO Bank Polski.

Szczególne podziękowania młodzi artyści przekazują panu Grzegorzowi Wojakowi, dla którego niemożliwe nie istniało (konstrukcje niesamowitych elementów technicznych)  oraz dla pani Teresy Kuli, która z kawałka materiału wyczarowała setki cudownych kostiumów.

W ciągu dziesięciu lat uczniowie Szkoły Podstawowej Sportowej wystąpili 134 razy w Mysłowicach na deskach Mysłowickiego Ośrodka Kultury, byli również zapraszani przez Miejski Dom Kultury w Katowicach, gdzie przez 6 lat zagrali 18 przedstawień, co oznacza że łącznie obejrzało ich spektakle około 50 tysięcy widzów!

Poczucie własnej wartości rośnie, gdy zdobędziemy szczyt lub o własnych siłach dotrzemy do celu wyprawy, która wydawała się nam zbyt trudna. Wiedzą o tym doskonale uczniowie Szkoły Sportowej w Mysłowicach, którzy niemal codziennie podejmują walkę na różnych arenach sportowych. Mają swoją energię i pasję i właśnie tą siłą otwierają kolejne bramy, przed którymi inni baliby się nawet  stanąć. I właśnie te zaangażowanie, pasję wykorzystują na różnych polach, nie tylko tych związanych ze sportem. Wspólnie udowadniają, że sportowcy kochają teatr.


 Wszystkie  dziecięce uśmiechy "zdobyte" prze te 10 lat były dla nich prawdziwą nagrodą, szczytem po którego zdobycie wyruszą ze sportowym duchem kolejny jedenasty raz już w przyszłym roku szkolnym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.