Wiadomości z Mysłowic

Apel w sprawie kotów wolno żyjących

  • Dodano: 2019-04-23 12:00

Apel prezydenta miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza.

Zwracam się z prośbą do zarządców budynków, administratorów nieruchomości oraz mieszkańców Mysłowic, którym los kotów wolno żyjących nie jest obojętny. Mimo, iż szczególnie trudny okres dla tych zwierząt - jakim jest zima - już za nami, trzeba pamiętać, że potrzebują one naszego wsparcia niezależenie od pory roku, a ich dobro zależy głównie od wrażliwości i dobrej woli każdego z nas.

Otwarte okienka piwniczne lub niewielkie otwory, umożliwiające kotom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych, zapewniają zwierzętom przetrwanie niezależnie od warunków atmosferycznych. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz 122),  koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Ponadto, każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, tj. uwzględniającego potrzeby zwierzęcia oraz zapewniającego mu opiekę i ochronę.

Należy dodać, że koty wolno żyjące stanowią nieodłączny element ekosystemu miejskiego oraz naturalną ochronę przed nadmiernym rozrostem populacji gryzoni, które są nosicielami różnych chorób. Zaznaczyć również należy, że stała wentylacja pomieszczeń piwnicznych zapobiega gnieżdżeniu się w nich, w  zbyt ciepłych warunkach owadów takich jak prusaki czy mrówki faraona.

Obowiązek pomocy kotom wolno żyjącym wynika z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Takie działania są zgodne z intencją Uchwały nr VII/107/19  Rady Miasta Mysłowic z dnia 28 marca 2019 w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Mysłowice w 2019 roku.

Licząc na Państwa wrażliwość, wierzę, że realizacja niniejszego apelu spotka się z akceptacją, jak również szerokim poparciem społecznym.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Paweł

    Lepiej by się zajął naprawą dróg w Mysłowicach

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.