Wiadomości z Mysłowic

Biblioteka "Przyjacielem Niewidomych"

  • Dodano: 2018-11-15 11:00

13 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych - święto, które często mylone jest z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, w niektórych krajach znanym właśnie pod tą pierwszą nazwą.

Patronem święta osób niewidomych i słabowidzących jest francuski pedagog Valentin Haźya, założyciel pionierskiej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce już w 1946 roku, a celem świętowania tego dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych i słabowidzących.

Liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 100 tysięcy, z czego ponad 73 tysiące zrzesza Polski Związek Niewidomych (PZN). Kolejne pół miliona stanowią osoby z poważnymi dysfunkcjami i uszkodzeniami narządu wzroku.

Filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej na stałe współpracuje z członkami mysłowickiego okręgu PZN poprzez zapraszanie ich na szereg spotkań autorskich, wykładów tematycznych i włączanie ich w całą gamę akcji czytelniczych i projektów. Filia prowadzi również jako jedyna w mieście Dział Książki Mówionej, który udostępnia czytelnikom niewidomym i słabowidzącym swoje zbiory w postaci audiobooków, nagrań na kasetach, nośnikach pamięci w formacie DAISY czy CF odsłuchiwanych poprzez czytak oraz książek z dużą czcionką.

Za swoje zaangażowanie i służbę niesienia pomocy społeczności osób niewidomych i słabowidzących Filia nr 7 uhonorowana została w ostatnich dniach października przez Prezydium Zarządu Okręgu Śląskiego PZN listem gratulacyjnym i odznaką "Przyjaciela Niewidomych".

To honorowe odznaczenie pracownicy biblioteki przyjęli z rąk reprezentantów mysłowickiego Koła PZN - Anny Macek – prezes i Barbary Kiepas – członka organizacji. Powyższe święto stało się też okazją do ponownego promowania bibliotecznych zasobów Działu Książki Mówionej poprzez tematyczną ekspozycję. Zapraszamy osoby z wszelkimi dysfunkcjami narządu wzroku po nagrania do filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również