Wiadomości z Mysłowic

Biblioteka Przyjazna Dzieciom. Mysłowicka biblioteka zdobyła wyróżnienie!

  • Dodano: 2023-10-04 10:45

Mysłowicka biblioteka ponownie zdobyła wyróżnienie i tytuł "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", jako instytucja, która nie tylko rozbudza wyobraźnię i promuje miłość do literatury, ale jest też przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody!

Wyjątkowe osiągnięcie mysłowickiej biblioteki

Dziękujemy naszym czytelnikom za zaangażowanie i ciepłe słowa, jakie padły pod naszym adresem. Miło wiedzieć, że jesteśmy potrzebni i dobrze spełniamy swoja rolę. Rozpiera nas radość i duma, dając jednocześnie powody, by być jeszcze lepszymi! - przekazuje MBP.

Ogólnopolska akcja "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", organizowana przez Przystanek Rodzinka, promuje czytelnictwo i instytucje je wspierające. Zwraca także uwagę na ogromny potencjał bibliotek - tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka. 
Głęboko zakorzeniona w Przystanku Rodzinka idea wychowania dzieci poprzez czytanie stanowi podstawę inicjatywy. Wspólny czas poświęcony lekturze książek i rozmowie inspirowanej tematami czy fabułą opowieści jest niezwykle cennym narzędziem edukacyjnym. 

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie pierwszą edycją Przystanek Rodzinka powtórzył akcję, docierając do jeszcze większej liczby bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników. 

Warunki zdobycia wyróżnienia

Wspólne zaangażowanie czytelników bibliotek, wydawnictw, instytucji kultury i polskich artystów zaowocowało wyróżnieniem w drugiej edycji aż 231 bibliotek!

Przystanek Rodzinka stworzył listę oraz mapę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, czyli bibliotek, które:

  • posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci w różnym wieku,
  • promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
  • charakteryzują się przyjazną atmosferą, a personel biblioteki jest pomocny dziecku,
  • oferują różnorodny materiał – nie tylko książki, ale także audiobooki, gry edukacyjne, komiksy, materiały multimedialne itp. 
  • dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
  • regularnie organizują różnego rodzaju warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania z autorami itp.
  • posiadają ciekawą aranżację przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca dla dzieci,
  • współpracują z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami,
  • lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz inicjatywę aktywnej lektury.

Zgłaszanie bibliotek do 2. edycji miało miejsce w lipcu i sierpniu 2023 roku. Spośród komentujących wybrano 10 osób, do których powędrowały paczki z książkami dla dzieci od wydawnictw i instytucji wspierających akcję. 
Więcej informacji na temat wszystkich edycji akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom można znaleźć na stronie https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/.

Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – logopedę na Teneryfie i nauczycielkę języka polskiego jako obcego, która wraz z mężem i synami pokazuje internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.

Biblioteka Przyjazna Dzieciom. Mysłowicka biblioteka zdobyła wyróżnienie! / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również