Wiadomości z Mysłowic

Dzień Frankofonii w SP4

  • Dodano: 2019-03-28 12:30

20 marca w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach był wyjątkowym i niezapomnianym dniem, ze względu na obchodzony tego dnia Międzynarodowy Dzień Frankofonii – wielkie święto języka francuskiego i kultury krajów francuskojęzycznych.

Dla uczniów Gimnazjum obchody tego święta, to wieloletnia tradycja i choć dopiero po raz drugi obchodzimy je jako Szkoła Podstawowa, już teraz stwierdzić możemy, że najmłodsi uczniowie pokochali to święto i język francuski. Ramię w ramię ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami przygotowywali się do występów. Niejednokrotnie po raz pierwszy mieli kontakt z językiem francuskim, ale dzięki determinacji już po kilku próbach z radością i dumą śpiewali piosenki francuskie z takim akcentem, jakby spędzili we Francji przynajmniej ostatnich kilka lat! Zachwyt w oczach najmłodszych uczniów, którzy obserwowali, jak po francusku rozmawiają ze sobą starsi koledzy, zapoczątkował ich przygodę z językiem francuskim. Ilość przepięknych prac, które powstały na konkurs „Bajkowa Frankofonia” potwierdził tylko ich zachwyt i... nową pasję.Niesamowite było to - opowiada Mirosława Bogacz, organizator Dnia Frankofonii - z jakim zaangażowaniem uczniowie klas pierwszych i drugich zgłaszali się do konkursu plastycznego, jak żywo zareagowali na możliwość przebrania się w stroje związane z językiem francuskim, z jakim przejęciem uczyli się piosenki po francusku oraz ćwiczyli taniec, a na pytania, czy znają jakieś piosenki francuskie, i czy uczą się języka francuskiego odpowiadali - nie, jeszcze nie, ale bardzo chcemy nauczyć się piosenek i francuskiego! Tegoroczne obchody zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Izabela Sanhen. Był to również wyjątkowy moment wręczenia nagród i wyróżnień uczniom biorącym udział w licznych konkursach z języka francuskiego, które odbywały się od początku marca w naszej szkole. Uczennica naszej szkoły, Martyna Cichecka odebrała z rąk Prezydenta Miasta Mysłowice upominek za zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego z języka francuskiego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, a Karolina Gabryś za osiągnięcia w wojewódzkich konkursach piosenki frankofońskiej. Dzień Frankofonii nabrał w tym roku wyjątkowego wymiaru, był bowiem swoistą wymianą pokoleń, przekazaniem tradycji najmłodszym, którzy może na razie inaczej postrzegają ten dzień, ale pewne jest to, że tradycję zachowają.Wspaniale jest patrzeć jak uczniowie łączą naukę języka francuskiego z pasją i tak radośnie przekazują tradycję obchodzenia Dnia Frankofonii swoim młodszym koleżankom i kolegom - mówi Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.

Uczniowie klas starszych mogli wykazać się w tym dniu również swoją wiedzą na temat Francji i krajów francuskojęzycznych w specjalnie przygotowanym dla nich quizie kulturowo-językowym. Cudowne jest to, że także w naszych najmłodszych uczniach rodzi się chęć poznawania języka francuskiego i kultury Francji, z jakim zaangażowaniem włączają się w akcje i działania na terenie szkoły - mówi dyrektor Gabriela-Pasek Dobińska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.