Wiadomości z Mysłowic

GŎDANIE jest cool

  • Dodano: 2018-02-27 10:30, aktualizacja: 2018-03-18 13:09

24 lutego w Mysłowicki Ośrodku Kultury odbyła się gala III konkursu „Gŏdanie jest cool.” Jego organizatorem, podobnie jak w latach poprzednich było: Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii, Szkoła Podstawowa nr 4 w Mysłowicach, Mysłowicki Ośrodek Kultury i radny Tomasz WRONA. Impreza odbyła się z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W tegorocznych eliminacjach wzięło udział ponad 50 osób. „ – To o 10 wiyncyj niż łońskiego roku (przyp. aut. ubiegły rok)” – cieszył się radny Tomasz WRONA, z wykształcenia historyk, a z zamiłowania znawca śląskich strojów i ślōnskij gŏdki. Konkurs trwał przez dwa dni w Szkole Podstawowej nr 4. Jury w składzie: Teresa BIAŁUCHA (radna, Prezes Związku Górnośląskiego, Koło w Brzezince), Gabriela KUC i Józef DRONIA (przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii), Leon SŁADEK (Towarzystwo Pielęgnowania Śląskiej Mowy „DANGA”) oraz Tomasz WRONA wybrało zwycięzców. „- Uczestnicy przyjechali do nŏs z Rybnika, Świerklan i Żor, nale nŏjwiyncyj było ze Mysłowic.” Konkurs odbył się w pięciu kategoriach wiekowych – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i osoby dorosłe. Największą grupę stanowiły przedszkolaki. Mniejsza konkurencja była w kategoriach: podstawówki i gimnazjum. Tylko jedna osoba startowała w kategorii szkoły średnie. Natomiast do konkursu nie zgłosił się żaden dorosły. Jednak organizatorzy są dobrej myśli i liczą na to, że w przyszłym roku również w tej kategorii nie zabraknie uczestników. Jury oceniało: poprawność mowy śląskiej, bogactwo słownictwa, oryginalność tematu lub tekstu, interpretację tekstu, ogólne wrażenie artystyczne (dykcja, obycie sceniczne) oraz zgodność wypowiedzi z tematyką i wiekiem.

Na galę konkursu przybył europoseł Marek PLURA – fundator głównej nagrody (wyjazd studyjny wraz z opiekunem do Parlamentu Europejskiego do Brukseli) w kategorii gimnazjum. Ponadto upominki przygotował Urząd Miasta w Mysłowicach, Związek Górnośląski w Brzezince i Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii.

Władze miasta reprezentowali: wiceprezydent Grzegorz BRZOSKA i przewodniczący Rady Miasta Mysłowice – Grzegorz ŁUKASZEK.

inf. Mirella Dąbek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również