Wiadomości z Mysłowic

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED SKIMMINGIEM?

  • Dodano: 2019-01-22 14:45

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub wypłat z bankomatów.  

Typy Skimmingu:

Skimming w placówce handlowej polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Ponieważ w takiej sytuacji przestępcy nie zawsze mają możliwość poznać kod PIN sklonowanej karty, kopie mogą wykorzystać tylko w przypadku transakcji, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u, czyli np. przy transakcjach zbliżeniowych do określonej kwoty (najczęściej do 50zł). Nie mogą wykorzystać skopiowanej karty do pobierania pieniędzy z bankomatów.

Znacznie bardziej niebezpieczny jest skimming bankomatowy, polegający na tym, że przestępcy instalują na bankomatach lub w ich wnętrzu (czytniku) specjalne urządzenia, takie jak np. kamera, fałszywa klawiatura lub płaska płytka obwodu umieszczona w czytniku na kartę, które służą do pozyskiwania danych z paska magnetycznego lub chipa oraz PIN-u. Zarejestrowane w ten sposób informacje są najczęściej transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów za pośrednictwem bankomatów.

Jak się uchronić przed złodziejem:

Zwracajmy uwagę na wygląd bankomatów, z których korzystamy, a szczególnie na wystające, niepasujące do całości jego elementy jak klawiatury, nakładki na miejsce wsuwania karty, elementy znajdujące się nad klawiaturą bankomatu, gdzie mogą być zamontowane miniaturowe kamery. Wpisując natomiast kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę jeżeli przestępcy zdołali ją zainstalować w pobliżu.

Jeśli bankomat wzbudza nasze podejrzenia, lepiej jest skorzystać z innego lub poprosić o sprawdzenie pracownika banku. Karty bankomatowe, szczególnie te z możliwością transakcji zbliżeniowych chronimy przed możliwością odczytania danych przez skimmerów w specjalnym etui, które eliminuje takie działanie na odległość, np. w środkach komunikacji miejskiej lub centrach handlowych.


Źródło: KMP Mysłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również