Wiadomości z Mysłowic

Jaka jest jakość powietrza w Mysłowicach?

  • Dodano: 2018-04-27 07:45, aktualizacja: 2018-04-26 10:35

Jaka jest jakość powietrza w Mysłowicach? GIG zaprezentował efekty pomiarów. Przez kilka tygodni prowadzili badania, by sprawdzić jakim powietrzem oddychają mysłowiczanie. W poniedziałek, w II Liceum Ogólnokształcącym, inspektorzy  Głównego Instytutu Górnictwa zaprezentowali wyniki swoich pomiarów.

Najpierw kilkukrotnie przejechaliśmy dzielnice samochodem żeby potem wykonać analizy kontrolne dronem. Było to dobrych kilkanaście kilometrów lotów, złapaliśmy około 300 emitorów. Także danych pomiarowych jest całe mnóstwo; naszym zadaniem było w oparciu o zebrane dane opracować mapę smogu – mówi dr Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa

Zebrane dane pozwoliły ustalić, gdzie przede wszystkim należy rozpocząć akcję wymiany pieców grzewczych na ekologiczne. Wszystkie analizy zostały naniesione na specjalną mapę, która ukazuje problem smogu w Mysłowicach.

To są pewne pomocne materiały, które pozwalają nam dokonać oceny, pokazują gdzie idziemy w pierwszym, a gdzie w drugim etapie aby likwidować te miejsca, które są najbardziej zagrożone – mówi prezydent Edward Lasok.

Przygotowana przez inspektorów mapa pokazała, że powietrze wiele do życzenia pozostawia w szczególności w Brzezince, Janowie Miejskim oraz na obszarach należących do Dziećkowic i Kosztów, a także Laryszu i Morgach.

Mówienie gdzie jest najgorzej i porównywanie dzielnic to proste, a jednocześnie trudne pytanie. W trakcie szczytu sezonu grzewczego to mniej więcej wychodzi podobnie. Natomiast sporządziliśmy mapę smogu, która pokazuje pewne hot spoty, które umożliwiają nam wskazanie głównych źródeł niskiej emisji – mówi dr Marcin Głodniok

Jak podkreślają inspektorzy, kluczowe dla poprawy jakości powietrza są inwestycje związane z wymianą pieców oraz termomodernizacją budynków. Miasto już prowadzi liczne termomodernizacje miejskich budynków, planuje natomiast zwiększyć pulę środków przeznaczoną na dofinansowania do wymiany ogrzewania.

Staramy się jak najszybciej uzupełnić środki i zwiększyć pulę do 100 – 120 tysięcy, tych zmian chciałbym dokonać w najbliższym czasie – mówi prezydent Edward Lasok

Spotkanie podsumowujące badania i ukazujące wyniki prac odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym, tak by z tematem jakości powietrza mogli zapoznać się uczniowie klas przyrodniczych z mysłowickich szkół.

Żródło itvm

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.