Wiadomości z Mysłowic

Kierowca bez uprawnień, fiat bez przeglądu i z cofniętym licznikiem

  • Dodano: 2020-03-31 10:00

Mysłowiccy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który kierował fiatem nie mając do tego uprawnień. W trakcie kontroli okazało się także, że samochód nie ma ważnego przeglądu, a licznik jest "młodszy" o ponad 16 tys. km.

Mundurowi odholowali pojazd na koszt właściciela, a on sam będzie odpowiadał teraz przed sądem

Przedwczoraj na ul. Katowickiej policjanci z wydziału prewencji zatrzymali do kontroli kierującego fiatem, który wykonywał nieprawidłowe manewry wyprzedzania i zmiany pasa ruchu. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec Mysłowic. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania, a badania techniczne fiata upłynęły w sierpniu ubiegłego roku. Weryfikacja stanu licznika pojazdu również wykazała nieprawidłowości. Ostatni odnotowany przebieg wynosił ponad 199 tys. km, a podczas kontroli drogomierz wskazywał 183 tys. km. Mężczyzna oświadczył, że sam dokonał zmiany licznika, ale nie informował o tym nikogo. Stróże prawa przeprowadzili oględziny pojazdu i sporządzili dokumentację. Z uwagi na brak uprawnień kierującego policjanci odholowali fiata na koszt właściciela. Za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym mundurowi skierowali przeciwko 24-latkowi wniosek o ukaranie do sądu, a sprawą cofniętego licznika pojazdu zajmą się śledczy.

Przypominamy, że przepisy kodeksu karnego stanowią, że ingerowanie we wskazania drogomierza pojazdu jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Odpowiedzieć za ten występek może zarówno osoba, która licznik pojazdu cofa, jak i właściciel lub posiadacz pojazdu, zlecający taką usługę. Oczywiście drogomierz liczący przebieg pojazdu można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko w przypadku jego uszkodzenia lub konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia poprawności jego działania i dokonania odczytu drogomierza.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Malgorzata

    Dziecku trzeba tlumaczyc jesli cos przeskrobie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również