Wiadomości z Mysłowic

Kongres Związku Górnośląskiego

  • Dodano: 2018-03-07 07:45, aktualizacja: 2018-03-06 12:13

W Mysłowicach odbył się IX Kongres Związku Górnośląskiego podczas którego wybierano władze na kolejną kadencję. Tym razem Kongres zorganizowano w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

Kongres jest najwyższą władzą Związku Górnośląskiego - najstarszej i największej organizacji regionalnej działającej na Śląsku, delegaci zbierają się co cztery lata, wybierają prezesa oraz członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Sądu Związku. W obradach uczestniczyło prawie 200 delegatów z 41 Kół i Bractw. Obrady Kongresu rozpoczęto od mszy w kościele p. w. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach. Po mszy uczestnicy przeszli do Centralnego Muzeum Pożarnictwa, gdzie rozpoczęła się część oficjalna Kongresu, powitania i przemówienia.

Gościem był m. in. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, europoseł Marek Plura natomiast historię Związku Górnośląskiego przedstawił prezes organizacji Grzegorz Franki, który funkcję prezesa będzie pełnił przez następną kadencję. Poinformował, że Związek rozpoczyna 30 rok działalnośc, wspomniał również o wystawie „Silesius”, która była największym wydarzeniem Związku w minionym dziesięcioleciu. Mówił też o tym, że uczestnicy Kongresu mogą włączyć się w akcję „Śląskie – dzieciom w Aleppo” zapoczątkowaną przez o. Alana Ruska OFM z Panewnik. Pan Grzegorz Franki ponownie został wybrany na prezesa związku.

Za uczestnictwo w Kongresie, a przede wszystkim za zorganizowanie go w Mysłowicach podziękował prezydent Edward Lasok, jako gospodarz miasta powitał wszystkich i zaprosił w przerwie obrad do zwiedzania zarówno Muzeum Pożarnictwa jak i Muzeum Miasta Mysłowice. Głos zabrała również prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W przerwie goście zostali poczęstowani śląskim kołoczem, żurem i chlebem z „tustym” i ogórkiem. Część artystyczną zapewniła orkiestra dęta pod dyrekcja Mirosława Kaszuby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również