Wiadomości z Mysłowic

Konwent Prezydentów Miast Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

  • Dodano: 2018-06-21 12:45

We wtorek, 19 czerwca w mysłowickim Szybie Bończyk odbył się Konwent Prezydentów Miast Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, na którym spotkali się przedstawiciele zarządów trzynastu śląskich miast. W trakcie obrad poruszono wiele ważnych dla regionu kwestii, wymieniono informacje i opinie na temat wątpliwości w odniesieniu do obecnej sytuacji w Polsce.

Śląski Związek Gmin i Powiatów jest stowarzyszeniem, którego misją jest: wspieranie idei samorządności lokalnej, integrowanie gmin, kształtowanie wspólnej polityki i lobbingu samorządowego, promocja, wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju gmin i powiatów oraz wymiana doświadczeń.

Włodarze miasta rozmawiali m.in. o finansowaniu oświaty, służby zdrowia czy opieki społecznej, o organizacji wyborów samorządowych, o wynagrodzeniach pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyborów i powołań, nowych celach w gospodarce odpadami komunalnymi, problemie składowania i przetwarzania odpadów w miastach w miejscach niedozwolonych i niezgodnie z zezwoleniami, aktualnym stanem zatwierdzania nowych taryf za wodę, ocenie aktualnej sytuacji i perspektyw współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, sprawach mieszkalnictwa w miastach oraz o ocenie finansowania zadań zleconych przez administrację rządową.

Jednym z ważniejszych problemów, jaki coraz dotkliwiej dotyka miasta, jest sposób finansowania oświaty i opieki społecznej. – konkluduje prezydent Edward Lasok.

Dyskusja na ten temat ukazała zgodność co do istoty problemu. Niewystarczająca, a nawet zmniejszająca się subwencja jest czynnikiem znacznie hamującym rozwój jednostek. Stawia to samorządy w coraz gorszej sytuacji finansowej.

Oprócz gospodarza Edwarda Lasoka, prezydenta miasta Mysłowice w konwencie udział wzięli przedstawiciele: Chorzowa, Sosnowca, Rybnika, Katowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Gliwic i Dąbrowy Górniczej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również