Wiadomości z Mysłowic

Mysłowice w obiektywie Jana Ziemby

  • Dodano: 2018-07-26 10:45

Z okazji Międzynarodowego Dnia Fotografii przypadającego 19 sierpnia filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej organizuje w terminie od 23 lipca do 31 sierpnia wystawę zdjęć, które zamykają w pojedynczych czarno-białych kadrach różne obiekty architektoniczne Mysłowic.

Autorem prezentowanych fotografii jest pochodzący z Słupnej kronikarz lokalnej codzienności - Jan Ziemba – miłośnik i propagator sztuki filmowej, operator-dokumentalista oraz kinooperator w byłym kinie „Znicz” w Brzezince. Był autorem nagrań upamiętniających wizytę Fidela Castro w Mysłowicach, czy dokumentalnych zapisów Dni Miasta z lat 60. i 70. XX wieku. Fotograf przez długi czas prowadził zajęcia telewizyjno-filmowe dla dzieci i młodzieży w Mysłowickim Ośrodku Kultury pod hasłem przewodnim „Od taśmy filmowej do kamery cyfrowej”. Pierwsze swoje zawodowe kroki stawiał w Wojskowej Czołówce Filmowej we Wrocławiu. Później dokumentował wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne w mysłowickiej telewizji miejskiej. Jego wielką pasją było regenerowanie starych taśm filmowych, ich digitalizowanie na nośnikach cyfrowych oraz tradycyjna i nowoczesna fotografia.

Wystawa w filii bibliotecznej obejmuje około 20 zdjęć, na których uwieczniony został między innymi mysłowicki Kościół NPSJ z dzielnicy Centrum, Kaplica Cmentarna rodziny Klausów przy ulicy Mikołowskiej czy Dworek Myśliwski z Parku Zamkowego Mieroszewskich. Ekspozycji w Filii nr 7 towarzyszy prezentacja książek dotyczących sztuki fotografii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych.

Zapraszamy!

Mysłowice w obiektywie Jana Ziemby

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.