Wiadomości z Mysłowic

Mysłowicka tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla przedsiębiorców

  • Dodano: 2020-04-14 10:15

Koronawirus uderzył również w mysłowickich przedsiębiorców. Na najbliższej sesji Rady Miasta procedowany będzie projekt pomocowy przygotowany przez prezydenta Dariusza Wójtowicza. 

W związku z ogłoszeniem na terenie naszego kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii wielu przedsiębiorców zmuszonych zostało do zaprzestania prowadzenia swojej działalności. Wynikające z tych rozporządzeń ograniczenia, a często nawet konieczność zawieszenia prowadzonej działalności, spowodowały, że wielu przedsiębiorców popadło w olbrzymie kłopoty finansowe.

Dla ratowania gospodarki i pomocy przedsiębiorcom wprowadzone zostały regulacje ustawowe w ramach tzw. „Tarczy Antykryzowej”, delegujące na organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego możliwość wprowadzenia pakietu pomocowego dla przedsiębiorców w zakresie podatków i opłat lokalnych oraz należności o charakterze cywilnoprawnym. Głównym celem wprowadzenia instrumentów pomocy dla przedsiębiorców jest zminimalizowanie ponoszonych przez nich negatywnych skutków finansowych w okresie pandemii.

Projekt mysłowickiej tarczy przygotował prezydent Dariusz Wójtowicz.

Jako organ wykonawczy również przygotowałem projekt pakietu pomocowego dla wybranych grup przedsiębiorców, który procedowany będzie na najbliższej Sesji Rady Miasta. Radnym przekazane zostaną konkretne projekty uchwał - mówi prezydent

Oto szczegóły:

  • Projekt Uchwały dotyczący uchylenia Uchwały Nr LVII/933/09 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków oraz zaległości podatkowych stanowiących dochód Miasta Mysłowice. W efekcie przedmiotowego projektu przedsiębiorcom ubiegającym się o udzielenie ulgi w/w formie nie będzie naliczona opłata za korzystanie 
z kredytu podatkowego.
  • Projekt Uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków 
i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu COVID-19. Na podstawie tej Uchwały istniałaby możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców w okresie od 1 kwietnia 2020r. do 31 maja 2020r. Ze zwolnienia mogliby skorzystać mikro i mali przedsiębiorcy, których działalność – przynajmniej przez część okresu epidemii CONVID-19, podlegała całkowitemu zakazowi prowadzenia działalności lub tych, którzy w okresie epidemii zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej.
  • Projekt uchwały w sprawie określenia zasad umarzania, odraczania terminów spłaty 
lub rozkładania na raty płatności należności pieniężnych z tytułu oddania nieruchomości 
w najem, dzierżawę lub użytkowanie, przypadających Miastu Mysłowice lub jego jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i instytucjom kultury za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Wprowadzone rozwiązania  pozwolą przedsiębiorcom korzystać z w/w ulg,  przy jednoczesnym uproszczeniu procedur związanych z udzielaniem pomocy publicznej.
  • Projekt uchwały zmieniający uchwałę  nr XIX/279/16 Rady Miasta Mysłowice z dnia 25 lutego 2016r. w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi na terenie Miasta Mysłowice, wprowadzający obniżkę o 90 % wartości czynszu dla określonych grup przedsiębiorców, którzy zmuszeni zostali do zaprzestania prowadzenia swojej działalności 
w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na mocy Rozporządzeń Ministra Zdrowia.

Na biurko prezydenta trafiły również konkretne pomysły od radnych.

Otrzymaliśmy również propozycje pomocy dla przedsiębiorców od niektórych klubów radnych. Propozycje rozpatrywane są przez podległe komórki merytoryczne oraz radców prawnych Urzędu, a także konsultowane będą z Nadzorem Prawnym Wojewody 
w zakresie możliwości ich wprowadzenia - tłumaczy prezydent.

Zobacz także:
Ulgi dla przedsiębiorców

Komentarze (1)    dodaj »

  • Alek

    Mysłowice bankrut. Za chwilę woda która i tak już jest droga w mce będzie po stówkę za metr a za śmieci tak przywala że na czynsz nie starczy. Skąd Pan Wójtowicz kasę weźmie? Od obywateli..

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również