Wiadomości z Mysłowic

Mysłowiczanie na XII Marszu Autonomii

  • Dodano: 2018-07-20 11:45

14 lipca ulicami Katowic przeszedł XII Marsz Autonomii. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało „Odłączamy ładowanie Warszawy”. W imprezie, której organizatorem był Ruch Autonomii Śląska, nie zabrakło również członków i sympatyków mysłowickiego stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna. Tradycyjnie już marsz rozpoczął się od Placu Wolności, a zakończył na Placu Sejmu Śląskiego, gdzie po okolicznościowych przemówieniach, odbył się piknik w ramach Dnia Śląskiego.

Na Placu Wolności, prowadzący marsz - Peter LANGER ze Ślōnskij Ferajny – przypomniał postać Dietera PRZEWDZINGA, burmistrza Zdzieszowic, zwolennika autonomii gospodarczej, który ponad cztery lata temu został zamordowany                             w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Zgromadzeni uczcili go minutą ciszy. W trakcie przemarszu skandowano hasła: „Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność” i „Autonomia rzecz wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała”, a także rozdawano dzieciom żółte i niebieskie balony, a paniom – róże w tych kolorach. Warto również zauważyć, że marsz wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych na katowickich ulicach.

Mieszkańcy regionu przyzwyczaili się już do naszych przemarszów. Natomiast zauważam coraz więcej przyjaznych gestów ze strony obserwujących. Zresztą nie ma się co dziwić skoro widzą uśmiechniętych ludzi maszerujących pod żółto-niebieskimi flagami – powiedział Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska – dr Henryk MERCIK.

Również w trakcie przemarszu Śląska Partia Regionalna, którą założyli m.in. działacze RAŚ, promowała swoich kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego – dr Jerzego GORZELIKA, wspomnianego już dr Henryka MERCIKA i prof. dr hab. Małgorzatę MYŚLIWIEC.  

Na Placu Sejmu Śląskiego po raz pierwszy został zaprezentowany hymn śląski. Został on wykonany po śląsku, polsku, niemiecku i czesku. W części artystycznej – w ramach Dnia Śląskiego – wystąpił Marian MAKULA i zespół „Oberschlesien”. Europoseł Marek PLURA i „Oberschlesien” przygotowali dla zebranych małą, ale jakże miłą niespodziankę – każdy otrzymał płytę ze śląską wersją „Ody do radości”. Po koncercie zespołu można było również zdobyć autografy muzyków na płycie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.