Wiadomości z Mysłowic

Nie kupuj- adoptuj!

  • Dodano: 2018-07-19 12:45

To ogólnopolskie hasło bardzo słusznej kampanii, w ramach której także miasto Mysłowice apeluje do mieszkańców - jeżeli nosicie się z zamiarem, aby w Waszym domu pojawił się czworonożny przyjaciel i wiecie już, że ma to być np. pies lub kot, rozważcie adopcję.

W mysłowickim schronisku są zwierzęta, które z utęsknieniem czekają na swój dom i oczywiście serdecznego opiekuna. Psy czy koty przygarnięte ze schroniska są wyjątkowe, niepowtarzalne i mają bardzo dużo do zaoferowania, a wybór jest bardzo szeroki – małe, duże, starsze, młode, mniej lub bardziej energiczne i o różnym umaszczeniu. Wolontariusze i pracownicy schroniska znają swoich podopiecznych najlepiej, zatem aby wybrać najlepszego dla siebie zwierzaka, warto zapytać ich o zdanie. Trzeba pamiętać, że zależy im na jak najlepszym dopasowaniu psa czy kota do jego opiekuna, gdyż jest to jednym z ważniejszych elementów udanej adopcji. Każda taka decyzja musi być bardzo przemyślana. Jak wygląda proces adopcji? Jakie warunki należy spełnić?

  • Pierwszym etapem w procesie adopcji psa lub kota jest jego wybór. Tutaj dużą rolę odgrywają opiekunowie czworonogów, gdyż najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Mogą oni udzielić rozmaitych informacji, takich jak wiek zwierzaka, jego stan zdrowia, czy potrzeby bytowe. Odpowiedzą również na pytania dotyczące aktywności, zachowania, stosunku do ludzi, dzieci oraz innych zwierząt. Podzielą się z potencjalnymi opiekunami także innymi obserwacjami.
  • Drugi etap to ankieta przed adopcyjna, która jest integralną częścią umowy adopcyjnej. Znajdują się w niej bardzo różne pytania. Są one jednak ważne z punktu widzenia znalezienia idealnego domu dla zwierzaka, jak również odpowiedniego czworonoga dla opiekuna. Pytania, którym trzeba zmierzyć czoła, są różnorodne: czym kierujesz się chcąc zaadoptować zwierzę, czy jesteś świadomy obowiązku, który niesie za sobą czworonożny przyjaciel, jaka ma być jego płeć a także jak zamierzasz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Są również pytania odnośnie karmienia zwierzaka. To wszystko po to, aby adopcja była jak najbardziej udana.
  • Następna faza to poznawanie. Spacery zapoznawcze psiaka z wolontariuszem oraz z nowym opiekunem. Ich ilość zależna jest od charakteru psa. Trzeci etap to także czas akceptacji czworonoga – przez wszystkich członków rodziny, w tym także przez inne zwierzęta przebywające w nowym domu. Jeśli potencjalni właściciele mają już psa, musi odbyć się obowiązkowy spacer zapoznawczy obydwu zwierzaków. W przypadku wcześniejszego posiadania kota, schronisko oferuje przyjazd do domu z nowym domownikiem i fachowe zapoznanie się zwierzaków.
  • Ważnym i koniecznym elementem adopcji jest również po adopcyjny kontakt schroniska z nowymi właścicielami ich podopiecznego. Może odbyć się ona na zasadzie odwiedzin pracowników schroniska i pomocy behawioralnej, o ile taka jest potrzebna lub po prostu przesyłania zdjęć i informacji.
  • Takie same zasady odnoszą się do adopcji kota.

Pliki do pobrania:

Nie kupuj- adoptuj!


Źródło: UM Mysłowice

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również