Wiadomości z Mysłowic

Nie ułatwiaj roboty złodziejom! Mysłowiccy policjanci apelują o ostrożność

  • Dodano: 2023-03-31 08:30, aktualizacja: 2023-03-31 08:39

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców, szczególnie osób starszych i samotnych o zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Niemal każdego dnia funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia dotyczące przestępczej działalności amatorów cudzego mienia. Wielu kradzieży można by uniknąć, gdybyśmy sami byli ostrożni i dbali o właściwe zabezpieczenie naszej własności.

Kolejne oszustwa w Mysłowicach

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców, szczególnie osób starszych i samotnych o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Niemal każdego dnia funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia dotyczące przestępczej działalności amatorów cudzego mienia. Wielu kradzieży można by uniknąć, gdybyśmy sami byli ostrożni i dbali o właściwe zabezpieczenie naszej własności. Przedwczoraj w godzinach popołudniowych do mieszkania jednej z mysłowiczanek przyszła kobieta pod pretekstem rozmienienia pieniędzy. Po krótkim czasie do mieszkania weszła kolejna kobieta mówiąc, że jest koleżanką tej pierwszej i poprosiła o szklankę wody w czasie gdy właścicielka mieszkania poszła do kuchni, kobiety zabrały z jej mieszkania gotówkę w kwocie 6 tysięcy złotych. Kilka minut po wyjściu kobiet, mieszkanka zorientowała się, że została okradziona i o zdarzeniu powiadomiła policję. Policjanci w rozmowie z sąsiadami ustalili, że kobiety pukały do mieszkań, aby sprzedać im perfumy, jednak nie chcieli ich wpuszczać do mieszkań.

Policjanci ostrzegają mieszkańców, szczególnie osoby starsze przed oszustami. Przestępcy, mając na celu wejście do mieszkania i dokonanie kradzieży proszą o pomoc, podają się za pracowników administracji, instytucji państwowych lub organizacji charytatywnych. Wykorzystując nieostrożność i zaufanie szczególnie osób starszych i samotnych – dokonują oszustw i kradzieży. Poniesione straty bardzo często sięgają nawet kilku tysięcy złotych. W związku z powyższym Policja zaleca ostrożność w sytuacjach, gdy do naszych drzwi pukają nieznane nam osoby.

Jak uchronić się przed złodziejami?

Aby znacznie zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy przestrzegać kilku poniższych zasad.

  • W przypadku gdy ktoś podaje się za pracownika administracji, organizacji charytatywnej, Unii Europejskiej itp. zanim wpuścimy go do mieszkania zadzwońmy do organizacji, na którą się powołuje i zapytajmy, czy taki człowiek miał nas odwiedzić w danym dniu. Należy pamiętać, że w większości przypadków wizyty takie poprzedzone są odpowiednim komunikatem, ogłoszeniem np. na klatce schodowej, lub poinformowaniem przez spółdzielnię, lub wspólnotę mieszkaniową. Należy także zachować ostrożność przy zawiadomieniach telefonicznych, ponieważ może do nas zadzwonić oszust
  • w przypadku, gdy ktoś puka do naszych drzwi i prosi o pomoc np. o możliwość skorzystania z telefonu, o coś do picia, kartkę itp. - nie odmawiajmy tej pomocy, ale pod żadnym pozorem nie należy takiej osoby wpuszczać do mieszkania.
  • NIe wierzmy w nagle zainteresowanie naszą osobą kolegów, znajomych sprzed lat lub członków rodziny, z którymi nie utrzymujemy żadnego kontaktu. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do mieszkania i dokonać kradzieży
  • często osoby te proszą o okazanie określonych dokumentów lub możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. W czasie gdy udajemy się po dokument lub długopis – wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży
  • w wielu przypadkach oszuści działając we dwóch proszą o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, kuchenki, instalacji elektrycznej, liczników itp. W tym czasie jedna z osób rozmawia z domownikiem a druga okrada mieszkanie.
  • Dosyć częstą praktyką oszustów jest podawanie się za obnośnych sprzedawców. Podczas prezentacji oferowanego do sprzedaży towaru jeden „sprzedawca” rozmawia z klientem a drugi penetruje mieszkanie.
  • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe-nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.

W sytuacji, gdy wpuścimy już oszustów do mieszkania i zorientujemy się w sytuacji – nie reagujmy panicznie i nie dajmy poznać złodziejom, że odkryliśmy ich zamiary. Mogą nam wtedy zrobić krzywdę. W takiej sytuacji ważne jest aby dokładnie się im przyjrzeć i zapamiętać jak najwięcej szczegółów dot. wyglądu, ubrania itp., a następnie najlepiej pod pozorem pożyczenia pieniędzy od sąsiadki-udać się do niej i dyskretnie poprosić o powiadomienie Policji.

Jeśli nie ma takiej możliwości – dzwońmy na Policję zaraz po wyjściu oszustów. Pamiętajmy, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również