Wiadomości z Mysłowic

Phishing - widzisz, zgłaszaj!

  • Dodano: 2023-08-25 14:30

Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet Policję. Wysyłają maile i SMSy. Próby wyłudzenia naszych danych możemy zgłaszać pod specjalnym internetowym formularzem.

Policja przestrzega 

Oszustwa metodą phishingu, czyli wyłudzania poufnych informacji, są coraz powszechniejsze i bardziej wyrafinowane. Oto kilka przestróg, które pomogą Ci zidentyfikować próby wyłudzenia Twoich danych osobowych:

  • Nie podawaj poufnych informacji na żądanie. Banki i inne instytucje finansowe nigdy nie będą Cię prosić o podanie hasła, numeru karty kredytowej lub innych poufnych informacji poprzez e-mail, telefon lub wiadomość tekstową. Jeśli otrzymasz taką prośbę, nie odpowiadaj na nią.
  • Zwróć uwagę na nieznane adresy e-mail i linki. Oszuści często wysyłają e-maile wyglądające na oficjalne, ale mające fałszywy adres nadawcy. Przed kliknięciem link, upewnij się, że prowadzi on do bezpiecznej strony internetowej.
  • Uważaj na nieoczekiwane załączniki. Oszuści często wysyłają e-maile z podejrzanymi załącznikami, które mogą zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie.
  • Używaj silnych haseł i zabezpieczeń. Użyj złożonego hasła i unikaj używania go w wielu miejscach. Zabezpiecz swoje urządzenia oprogramowaniem antywirusowym i aktualizuj systemy na bieżąco.
  • Bądź czujny i zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, nie ryzykuj i skonsultuj się z ekspertem lub z instytucją, która rzekomo się z Tobą kontaktuje.
  • Pamiętaj, że Twoje dane osobowe to cenna informacja, a oszustwo może Cię kosztować dużo czasu i pieniędzy. Bądź czujny i nie ufaj każdemu e-mailowi, telefonowi lub wiadomości tekstowej, która prosi Cię o podanie poufnych informacji.


Źródło: Komenda Miejska Policji w Tychach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również