Wiadomości z Mysłowic

Pierwszy przypadek koronawirusa w Mysłowicach! To 43 przypadek w woj.śląskim

 • Dodano: 2020-03-20 10:30

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dziś rano 12 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Jednym z nich jest pacjent z Mysłowic, który przebywa obecnie w kwarantannie domowej.

TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Drodzy, mamy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Mysłowicach. Osoba zarażona jest w dobrym stanie. Miała kontakt z osobą wracającą z zagranicy. Przebywa na kwarantannie domowej. Życzę powrotu do zdrowia! – poinformował prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 20 marca rano, że zdiagnozowano 12 nowych przypadków koronawirusa.
Potwierdzone przypadki dotyczą:

 • 5 osób z woj. małopolskiego,
 • 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego
 • 1 osoby z woj. wielkopolskiego,
 • 1 osoby z woj. śląskiego
 • 1 osoby z woj. świętokrzyskiego
Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak często występują objawy? Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Kto jest najbardziej narażony? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem? Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Komentarze (3)    dodaj »

 • Barbara

  Wiem ze Prezydent sobie z tym poradzi Darek Wójtowicz to wspaniały człowiek zrobi wszystko aby nasze Miasto było bezpieczne !!!!

 • Jdjdjdh

  Czy prezydenta stać na męska decyzję. Wątpie!

 • Gugugygy

  Zamknąć UM chronić pracownikow

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również