Wiadomości z Mysłowic

Podsumowanie działań "NURD" - aż 10 mandatów za 1500 zł

  • Dodano: 2022-02-21 07:00, aktualizacja: 2022-02-21 09:42

Policjanci ruchu drogowego prowadzili w czwartek działania kontrolno-prewencyjne pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Celem policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W ramach realizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

Wykroczenia

W trakcie policyjnej akcji stróże prawa ujawnili 48 wykroczeń popełnionych przez kierowców i 4 popełnione przez pieszych. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Mundurowi ujawnili również 7 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszym w rejonie przejścia dla pieszych, 2 przypadki omijania pojazdu w rejonie przejścia dla pieszych oraz 1 przypadek wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Czterech pieszych zostało ukaranych mandatami karnymi za przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym.

Policjanci poza reagowaniem na wykroczenia w ruchu drogowym wręczali również mieszkańcom naszego miasta elementy odblaskowe, przypominając o tym, jak istotne jest ich stosowanie, nawet w mieście.

Przypomina się również, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Wideo

Podsumowanie działań

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również