Wiadomości z Mysłowic

Policja ostrzega przed "oszustwami nigeryjskimi"

  • Dodano: 2020-06-12 08:45, aktualizacja: 2020-06-12 09:03

Do policjantów docierają informacje o emailach otrzymywanych od rzekomego amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w jednym z krajów afrykańskich. W przesłanej wiadomości żołnierz zapewnia, że szuka miłości i pomocy w zabezpieczeniu dużej sumy pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na przedstawione historie, które od lat znane są jako tzw. "oszustwa nigeryjskie".

Oszustwo nigeryjskie znane jest od XVI wieku. Przestępcy wykorzystują obecnie pocztę elektroniczną i stara metoda ciągle jest skuteczna. Wykorzystuje ona ludzką naiwność i chęć szybkiego wzbogacenia się. Historii, które przedstawiają oszuści jest co najmniej kilka. Najbardziej popularne to metoda na „amerykańskiego żołnierza/lekarza/inżyniera", wygrana na loterii lub spadek po krewnym. Do policjantów docierają ostatnio sygnały o korespondencji otrzymywanej właśnie od kobiety podającej się za amerykańskiego żołnierza stacjonującego w Libii. W przesłanej wiadomości jest informacja o poszukiwaniu zaufanego partnera, który pomógłby w zabezpieczeniu dużej kwoty pieniędzy. Email przetłumaczony jest na język polski za pomocą translatora, ale może być też pisany łamaną angielszyczną. Przestrzegamy przed odpowiadaniem na otrzymaną wiadomość i prowadzeniem korespondencji z oszustami.

Pamiętajmy:

  • Jeżeli ktoś proponuje nam współpracę w odzyskaniu pieniędzy przez żołnierza amerykańskiego lub uchodźcę politycznego np. z jednego z krajów afrykańskich i za to mamy otrzymać znaczną sumę pieniędzy to możemy być pewni, że jest to oszustwo.
  • Nie wysyłajmy żadnych pieniędzy i rzeczy osobom poznanym w sieci, które proszą o takie środki rzekomo w celu pomocy sobie lub bliskim uwiarygadniając się dodatkowo różnego rodzaju dokumentami takimi jak paszport, prawo jazdy itp. Dokumenty te są najczęściej podrobione. Osoby takie, często podając się za oficerów lub dyplomatów, proszą o pomoc i zapewniają o swoim uczuciu do syna, córki, kuzyna itp., którzy mieli rzekomo ulec np. wypadkowi w trakcie podróży. W większości przypadków to zwykli oszuści siedzący przy komputerze najczęściej w jednym z państw afrykańskich.
  • Jeżeli otrzymamy wiadomość, że wygraliśmy na zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet nie słyszeliśmy o niej, to śmiało możemy potraktować tą informację jako nieprawdziwą i od razu ją usunąć.
  • Jeżeli poinformowano nas o otrzymaniu milionów dolarów w spadku po krewnym, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia, podchodźmy do takich wiadomości bardzo ostrożnie nie wykluczając ewentualności, że ktoś będzie chciał nas w jakiś sposób oszukać np. żądając od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów).
  • Pamiętajmy, że certyfikaty wystawiane przez różnorakie instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, posiadają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak choćby hologramy, recto-verso, czy mikrodruki. Po ich zeskanowaniu, zabezpieczenia te tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan takiego dokumentu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.