Wiadomości z Mysłowic

"Pryzmaty" - Festiwal Filmowy im. Jana Ziemby

  • Dodano: 2018-03-23 07:45, aktualizacja: 2018-03-22 11:04

Jan Ziemba był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnych Mysłowic.

Filmowiec, miłośnik fotografii, operator filmowy, kronikarz dziejów miasta, przez wiele lat kinooperator w kultowym Kinie „Znicz”. Zmarł w 2016 roku. W kwietniu Mysłowicki Ośrodek Kultury organizuje festiwal filmowy, którego patronem będzie właśnie Jan Ziemba.

Celem festiwalu jest promocja kultury filmowej, ale też zachowanie pamięci o niezwykłym człowieku. Jan Ziemba przez prawie 50 lat utrwalał na taśmie filmowej życie Mysłowic. Do legendy przeszły jego torba na kamerę i kurtka khaki, z którymi się nie rozstawał. To on był autorem nagrań uwieczniających wizytę w Mysłowicach Fidela Castro, czy dokumentalnych zapisów Dni Miasta z lat 60. i 70. XX wieku. Dzięki jego pasji kolejne pokolenia mysłowiczan będą mogły zobaczyć, jak zmieniały się Mysłowice. Znał go każdy, kto w regionie miał coś wspólnego z kinematografią. Był nie tylko skarbnicą wiedzy o filmie, ale też skromnym człowiekiem, który o swojej pasji gotów był rozmawiać z każdym.

– Jan Ziemba był niestrudzonym kronikarzem lokalnej codzienności, który pokazując swoje miasto, mówił także coś bardzo ważnego o świecie, w którym żył. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy pielęgnować pamięć o nim – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Stąd pomysł na festiwal filmowy. Jego nazwa – „Pryzmaty” – z jednej strony nawiązuje do obiektywu, a z drugiej przypomina o różnych sposobach patrzenia na rzeczywistość. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia. Partnerem festiwalu jest Instytucja Filmowa „Silesia Film”, z którą Jan Ziemba ściśle współpracował. Pierwsza edycja wydarzenia poświęcona będzie kobietom ze Śląska – twórczyniom lub bohaterkom wyświetlanych w trakcie festiwalu filmów.

Wbrew silnym do dzisiaj stereotypom, w śląskich domach najwięcej do powiedzenia miały kobiety. Problem jednak w tym, że ich aktywność sprowadzana była – i ciągle jeszcze jest – do zarządzania przestrzenią domową. Dlatego projekcje filmów i towarzyszące im dyskusje poświęcone będą śląskim kobietom, które zmieniały nie tylko własne domy, ale wybiły się na niezależność i wpływały na bieg historii.

Kobiety ze Śląska są znakomitymi pisarkami, reżyserkami, polityczkami. Chcemy o tym przypomnieć – mówi Katarzyna Grobelna, koordynator projektu w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Na pierwszą edycję „Pryzmatów” złoży się projekcja pięciu filmów, których bohaterkami – lub twórczyniami – są kobiety związane ze Śląskiem. Zobaczymy wśród nich Krystynę Bochenek, Barbarę Ptak, Magdalenę Piekorz, bohaterki solidarnościowej rewolucji i pracownice sortowni Kopalni Rydułtowy. Łączy je niezależność i determinacja w dążeniu do realizacji własnej wizji świata.

Wszystkie wyświetlane filmy były dofinansowane przez Śląski Fundusz Filmowy należący do Instytucji Filmowej „Silesia-Film” w Katowicach. Gośćmi festiwalu będą: Magdalena Kępa-Bochenek, Dariusz Kortko, Barbara Czyż, Jarosław Makowski

Harmonogram pokazów:

12.04.2018 r.

17:00 SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET
Reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
19:00 KRYSTYNA – OSTATNIA KLASÓWKA
Reż. Bożena Klimus, Grażyna Ogrodowska
20:00 Spotkanie i rozmowa z gośćmi

13.04.2018 r.

17:00 OSKAROWE KOSTIUMY BARBARY PTAK
Reż. Krzysztof Korwin Piotrowski

18:30 GRUBA
Reż. Maria Zmarz-Koczanowicz

19:30 ZBLIŻENIA
Reż. Magdalena Piekorz
20:30 Spotkanie i rozmowa z gośćmi

Bilety: bilet 1-dniowy: – 15 zł, karnet 2-dniowy: 20 zł


Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7
PRYZMATY – FESTIWAL FILMOWY IM. JANA ZIEMBY

Wstęp: 15 zł/bilet jednodniowy, 20 zł/karnet dwudniowy

"Pryzmaty" - Festiwal Filmowy im. Jana Ziemby

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.