Wiadomości z Mysłowic

Rowerzysto - bądź bezpieczny na drodze!

  • Dodano: 2020-09-16 08:00, aktualizacja: 2020-09-16 08:14

Rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia, ale jazda nim, to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, wycieczki krajoznawczej, a także relaks dla całej rodziny. Pora roku wciąż sprzyja użytkownikom jednośladów jednak dni stają się krótsze i pogarsza się widoczność, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Od początku roku w Mysłowicach doszło do 11 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, w których rannych zostało 6 kierujących rowerami. Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. W większości przypadków do zdarzeń dochodziło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa. W odnotowanych 6 wypadkach winą po równo podzielili się rowerzyści i kierujący samochodami. W zdarzeniach tych brali udział rowerzyści z przedziału wiekowego 25-50 lat.

Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności. Należy również pamiętać o właściwym stanie psychofizycznym. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny lub aresztu.

Bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach

Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.

Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rowerzysto - bądź bezpieczny na drodze!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również