Wiadomości z Mysłowic

Rusza nabór do straży

  • Dodano: 2018-02-22 12:00

Działają nieprzerwanie od ponad 112 lat. Tylko w ostatnim roku interweniowali 151 razy, a kilkunastu adeptów pożarnictwa wstąpiło do drużyny młodzieżowej. W tym roku można również zasilić szeregi podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowickim Janowie.

Jest to jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego i działając jako stowarzyszenie wykonuje zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno - oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego oraz rozwija działalność artystyczną i sportową w wśród członków OSP.

W 1905 roku na terenie dzielnicy Janów Miejski, po powołaniu Ochotniczej Straży Pożarnej przystąpiło do niej 23 członków w tym 18 aktywnych i 5 honorowych.

Pierwsza remiza znajdowała się na końcu ulicy Jasińskiego. Był to niewielki drewniany budynek, który pełnił funkcję przechowalni sprzętu. W 1907 roku magistrat przekazał jednostce sikawkę ręczną. Z tej okazji odbyły się tam ćwiczenia, a po nich zabawa taneczna w lokalu Korzonka.

Dziś ta „przechowalnia sprzętu” jest sukcesywnie wyposażana w najnowocześniejszy sprzęt pożarniczy, używany przez wyszkolonych ratowników, a drewniany budynek zmienił się w odremontowaną remizę, skupiającą wokół siebie szereg aktywności dla dzieci i dorosłych.

Prowadzony jest obecnie nabór osób, które chcą wstąpić do OSP, mieszkają w okolicy jednostki i są osobami pełnoletnimi.
„Poszukujemy ludzi, którzy mają w sobie chęć niesienia pomocy, rozwijania swojej pasji, wiedzy z zakresu szeroko pojętego ratownictwa oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności. To nie są łatwe zadania i wymagają wyrzeczeń, ale wokół nas jest wiele osób, które pomimo tego chcą iść tą drogą, a my chcemy im to umożliwić.” - mówi naczelnik OSP Mysłowice – Janów, Armin Zycha.

Więcej szczegółów dotyczących naboru, można uzyskać podczas spotkania informacyjnego w remizie OSP przy ulicy Chrobrego 11 (niedawna ul. 28 stycznia), w terminie 3 marca o godzinie 10:00.

Ochotników można wspierać również wpłacając darowiznę na konto OSP
73 1240 4315 1111 0010 4793 7199 lub przekazując im swój 1 % na:
Związek Główny Ochotniczych Straży Pożarnych RP
KRS: 0000 116 212
CEL SZCZEGÓŁOWY: OSP Mysłowice - Janów, ul. 28-stycznia 11, 41-400 Mysłowice

Zapraszamy

*materiały graficzne i filmowe
1. Film o naborze https://www.youtube.com/watch?v=Vw1X75ZAYI8
2. Ferie w OSP https://www.youtube.com/watch?v=SYGATwT9bKM&t
3. Ćwiczenia OSP https://www.youtube.com/watch?v=Vj_EEN6nOLY&t

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również