Wiadomości z Mysłowic

Ruszył inteligentny miejski monitoring

  • Dodano: 2018-06-14 09:30

W środę 13 czerwca 2018 r., po miesiącach intensywnych prac, wdrażania i testowania, uruchomiony został miejski monitoring. Podczas oficjalnego otwarcia połączonego z konferencją prasową zaprezentowana została pełnia możliwości wprowadzonego inteligentnego systemu monitorowania miasta. Od dziś mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej.

W chwili obecnej posiadamy 40 kamer zamontowanych w 27 miejscach. Centrum Operacyjne monitoringu mieści się w budynku Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach. Funkcjonują także Stanowiska Zewnętrzne w siedzibach służb (Komenda Miejska Policji w Mysłowicach, Straż Miejska Mysłowice). Monitoring obsługiwany będzie przez pracowników cywilnych Straży Miejskiej przy wsparciu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przez służby mundurowe na ww. Stanowiskach Zewnętrznych. Całość uzupełniają dwa zestawy mobilne – jeden w formie przyczepy, a drugi walizkowe, które sprawdzą się np. podczas organizowanych imprez czy wydarzeń. Prezentacja tych zestawów mobilnych miała miejsce podczas oficjalnego otwarcia Centrum Operacyjnego. Zestawy mobilne są przekazane w użytkowanie Straży Miejskiej.

Inteligentny monitoring to nie tylko rejestracja wideo określonych obszarów, ale także reakcja systemu na poszczególne zjawiska, jak kolizja, zbiegowisko, leżący człowiek, dewastacja, ochrona zaparkowanych pojazdów, pozostawiony obiekt itp. Wykrywając nieprawidłowości system informuje obsługujących, dzięki czemu inicjowana jest natychmiastowa reakcja. Warto zaznaczyć, że od 15 maja w celu optymalizacji obsługi systemu wprowadzone zostały całodobowe dyżury strażników miejskich.

Zaczynaliśmy od pomysłu, by uruchomić przede wszystkim monitoring wjazdowo-wyjazdowy. Uważam za warto było poświęcić więcej czasu, by w efekcie móc wprowadzić jeden z nowocześniejszych systemów w okolicy. - mówi prezydent Edward Lasok. - Możliwości, jakie on daje są nieporównywalne. Zaawansowana współpraca człowieka z komputerem przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania skraca czas reagowania na zdarzenia oraz bezpośrednio ukierunkowuje działania służb mundurowych.

Wśród miejsc, w których zlokalizowane są lub zostaną kamery mamy ulice: Powstańców 12, Grunwaldzką 22, Krakowską w okolicach Sądu Rejonowego, skrzyżowania z Katowicką i Oświęcimską oraz Mostu Niepodległości, Rynek, Bytomska 37, skrzyżowanie Gwarków ze Stawową, skrzyżowanie Świerczyny z Boliny oraz Stawowej z Sobieskiego, skrzyżowanie Katowickiej z Bończyka, Wielka Skotnica (rondo oraz w okolicach marketu Biedronka), Katowicka przy stacji paliw BP, Oświęcimska, Górnicza (w tym skrzyżowanie z Robotniczą), Mikołowska, Stadionowa 13/Park Słupna, Plac Rady Europy, Ziętka, Brzezińska, PCK, 3 Maja, Dzierżonia.

Wprowadzenie inteligentnego systemu monitoringu to dla miasta koszt 4,7 mln rozłożony na miesięczne raty, które uiszczane są już od sierpnia 2017 r., a będziemy przez 7 lat, do sierpnia 2024. W tej kwocie kwocie ujęty jest cały montaż, wdrożenie i testowanie oraz tryb serwisowy, na który akualnie przeszliśmy. Przez cały okres trwania umowy (do sierpnia 2024) sprzęt jest własnością firmy Qumak S.A., a po jej zakończeniu będzie miało miejsce przekazanie całości miastu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.